Papież o ewentualnej rezygnacji: Franciszek został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Tuż po objęciu Stolicy Apostolskiej podpisał list w sprawie ewentualnej rezygnacji w przyszłości, gdyby jego stan uniemożliwiał mu sprawowanie urzędu. Papież poinformował o tym w 2022 roku, w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC”. – Ja już podpisałem moją rezygnację. To było wtedy, kiedy kardynał Tarcisio Bertone był sekretarzem stanu. Podpisałem rezygnację i powiedziałem mu: „W przypadku niemożliwości z powodów medycznych, to moja rezygnacja. Masz ją” – mówił Franciszek.
Listy ws. rezygnacji: Franciszek poinformował również, że podobne dokumenty po wyborze podpisali w przeszłości Paweł VI, Pius XII i Jan Paweł II. Z urzędu odszedł poprzednik Franciszka Benedykt XVI. W oświadczeniu mówił o słabnących siłach z powodu zaawansowanego wieku. Benedykt XVI opuścił Watykan 28 lutego 2013 roku o godzinie 17:00 i udał się do rezydencji w Castel Gandolfo. Po dwóch miesiącach wrócił do Watykanu i zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Benedykt zmarł 31 grudnia 2022 roku.
Stan zdrowia Franciszka: Biuro Prasowe Watykanu podało 22 lutego wieczorem, że papież jest „nadal w stanie krytycznym”. Rano wystąpiły u niego zaburzenia oddechowe. Lekarze podali Franciszkowi duże ilości tlenu. Zaburzenia – precyzuje komunikat Watykanu – są wynikiem chronicznej astmy oskrzelowej. Poinformowano również, że dzisiejsze badania krwi wskazują na anemię, dokonano więc transfuzji. Papież spędził dzień, siedząc w fotelu. Lekarze powstrzymują się od formułowania dalszych prognoz.
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Watykan: Stan papieża jest krytyczny. Lekarze mówią o „powściągliwych” rokowaniach”.
Źródła: Polska Agencja Prasowa, IAR