Tu jest najczystsze powietrze w Polsce: Gołdap jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Znajdują się tam między innymi czwarte w Polsce pod względem wielkości tężnie solankowe służące do inhalacji powietrzem zawierającym chlorki sodu, związki jodu, magnezu, bromu, wapnia, potasu i fluoru. Według doniesień National Geographic gołdapskie powietrze jest uznawane za jedno z najbardziej czystych, a według niektórych rankingów nawet za najczystsze w całej Polsce.
Co z Rabką-Zdrój i Ciechocinkiem? Według ubiegłorocznego raportu NIK w okresie między 2015 a 2017 rokiem dobowe stężenia PM10 w Rabce-Zdroju mogły przekroczyć normę od 189 do 334 proc. Z kolei w Ciechocinku wynosiły one od 109 do 166 proc. normy. „Istotny jest również fakt, że parametry stosowane do oceny jakości powietrza względem przyjętych norm nie w peni odzwierciedlają możliwości jego negatywnego działania w całym roku kalendarzowym” – zaznaczono. Jako powietrza ulega bowiem pogorszeniu w sezonie chłodnym.
Szkodliwe powietrze: Pył zawieszony PM10 jest szkodliwą mieszaniną zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. W jego skład wchodzą elementy takie jak furany, dioksyny oraz benzopireny. W efekcie PM10 może wywołać ataki kaszlu, świszczący oddech, a nawet gwałtowne zapalenie oskrzeli. Pył zwiększa również ryzyko zawału oraz wystąpienia udaru mózgu, a sam benzopiren jest rakotwórczy.
Więcej informacji na temat ciekawostek znajduje się w artykule: „Ta miejscowość leży najwyżej w Polsce. Mieszka tu znany sportowiec”.
Źródła: NIK, Airly.org, National Geographic