Chciałbym, żeby troszkę więcej tłumaczył ludziom, którzy płacą jego pensję w tej chwili, dlaczego robi to, co robi, jakie ma plany, jakie ma zamierzenia — mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, który komentuje w podcaście „Naczelni” wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego w ONZ.
Nie milkną echa piątkowego wystąpienia Radosława Sikorskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w którym szef MSZ wypunktował kłamstwa rosyjskiego ambasadora. Przemówienie zebrało wysokie noty. Prowadzący podcast „Naczelni” Tomasz Sekielski z „Newsweeka” i Bartosz Węglarczyk z Onetu również doceniają mowę polskiego ministra. — Są takie przemówienia, które zapadają w pamięć. Wiele z nich jest bardzo złych i dlatego je pamiętamy. Ale są na szczęście też takie, które politycy wygłaszają i są dobre, i rzeczywiście nam się podobają – mówi Węglarczyk.
Nie oznacza to jednak, że do działalności ministra należy podchodzić bezkrytycznie. Redaktor naczelny Onetu dodaje, że choć popiera starania Sikorskiego o posadę komisarza UE do spraw obrony, o czym spekuluje się od tygodni, to jednocześnie oczekuje od niego większej przejrzystości.
Sikorski nie lubi się tłumaczyć
— Chciałbym, żeby troszkę więcej tłumaczył ludziom, którzy płacą jego pensję w tej chwili, dlaczego robi to, co robi, jakie ma plany, jakie ma zamierzenia — uważa Bartosz Węglarczyk
Sekielski i Węglarczyk zgadzają się, że minister Sikorski ma za sobą bardzo dobry tydzień, co z pewnością zostanie zauważone przez decydentów w Europie. Naczelny Onetu wspomina przy okazji spotkanie z Sikorskim, które odbyło się kilka lat temu w Brukseli. Podczas konferencji międzynarodowej polityk określił gazociąg Nord Stream jako nowy pakt Ribbentrop-Mołotow.
— Po tym wystąpieniu spędziliśmy parę godzin na rozmowie. Zrobił na mnie fantastyczne wrażenie, ale to był właśnie taki moment, chyba jedyny w ogóle, kiedy ja go widziałem, mówiącego o tym, co myśli, dlaczego postępuje tak, jak postępuje. To była bardzo ciekawa rozmowa. Uważam, że powinien mówić częściej takie rzeczy. Uważam, że ma obowiązek częściej je mówić. Jeszcze raz powtórzę: fakt, że w polskim parlamencie do tej pory nie mieliśmy ani debaty o polityce zagranicznej, ani exposé ministra spraw zagranicznych nie jest OK. To nie jest dobre. Natomiast rozumiem, że minister teraz prowadzi inną kampanię wyborczą — uważa Węglarczyk.
Podkreśla jednocześnie, że na stanowisko komisarza UE do spraw obronnych Sikorski nadaje się bez dwóch zdań.
— To jest człowiek, który jest przygotowany do objęcia w dowolnym momencie dwóch stanowisk: albo ministra spraw zagranicznych, albo ministra obrony. Oba zajmował i na pewno na ten temat wie bardzo dużo, więc w naturalny sposób, również pochodząc z Polski, jest przygotowany na to, żeby zostać pierwszym w historii komisarzem Unii Europejskiej do spraw obrony — przyznaje.
Polska potrzebuje inwestycji wojskowych
Tomasz Sekielski zwraca uwagę, że Sikorski ma dobre notowania nie tylko z powodu wystąpienia w ONZ, ale także ze względu na kilka wywiadów, których udzielił przy okazji, m.in. w CNN. — Zapamiętałem szczególnie jeden, w którym minister powiedział, że jeśli będzie taka potrzeba, podwoimy nakłady na armię i zbrojenia, bo już nigdy więcej Polska nie będzie rosyjską kolonią — mówi redaktor naczelny „Newsweeka”.
— Nie byłbym tego taki pewien. Chciałbym zobaczyć w Sejmie debatę, w której wszyscy posłowie ze wszystkim klubów mówią, że tak, że w razie czego poprą zmiany w budżecie — odpowiada Węglarczyk.
— Jestem w stanie sobie to wyobrazić. Pada Kijów i zostaje zajęty przez Rosjan. Myślę, że posłowie nie tylko zgodziliby się na podwojenie wydatków, ale nawet na ich potrojenie. To byłaby sytuacja bezpośredniego zagrożenia — odpowiada Sekielski.
— Ja mam taką zasadę, że zawsze słucham, oczywiście bardzo dokładnie, tego, co politycy mówią, ale przywiązuję do tego dużo mniejszą uwagę niż dla tego, co robią. I to, że pada taka deklaracja, to jest jedno, ale gdyby np. Sejm zechciał przyjąć uchwałę, w której by powiedział, że w razie czego zwiększy dwukrotnie wydatki, że będzie zgoda wszystkich klubów parlamentarnych, to uważam, że to byłoby coś prawdziwego — komentuje Węglarczyk.
Jakie tematy pojawiają się jeszcze w podcaście „Naczelni”?
Komentują wystąpienie prezydenta Ukrainy, które wygłosił w drugą rocznicę wojny.
Rozmawiają o propozycjach ministra Bartłomieja Sienkiewicza dot. pomnika smoleńskiego.
Sprawdzają jakiego wyposażenia brakuje polskiej armii.
Czym jest podcast „Naczelni”?
To nowy podcast Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu oraz Tomasza Sekielskiego, redaktora naczelnego Newsweeka, który dostępny jest w aplikacji Onet Audio. „Naczelni” będzie luźną rozmową i komentarzem do najważniejszych bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. W każdym odcinku redaktorzy naczelni będą w dostępny sposób tłumaczyć to, co dzieje się w polskiej polityce, ale nie tylko. Zapraszamy!