„Ruszamy na łowy. Okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia w trybie alarmowym opuściły port i wyszły na morze, a to znak, że rozpoczęło się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów” – poinformowało w czwartek wieczorem w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Manewry Ostrobok-24 są częścią międzynarodowych ćwiczeń NATO Dragon-24.
Będą to największe tegoroczne manewry – podkreśla w komunikacie Dowództwo Generalne. „Ćwiczenie taktyczne jest sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Jego głównym celem będzie doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym” – przekazano.
Okręty w trybie alarmowym opuściły Port Wojenny Gdynia
W ćwiczeniu wezmą udział fregaty rakietowe, okręty rakietowe, okręt ratowniczy i hydrauliczny, zbiornikowiec, holowniki, a także sojusznicza włoska fregata.
Załogi okrętów prowadzić będą ćwiczenia ze strzelania artyleryjskiego do celów nawodnych, obrony przed atakami z powietrza, trenować osłonę strategicznego transportu morskiego, jak również doskonalić procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne. Jednym z zadań będzie także, przy współdziałaniu z Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej i Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu.
Manewry wspierane będą także przez myśliwce F-16, statki powietrzne, samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza i śmigłowce.
Ćwiczenia Ostrobok-24 i Wargacz-24. Kolejne jednostki dołączają do manewrów NATO
Z kolei 1 marca rozpoczynają się ćwiczenia Wargacz-24, w ramach których do ćwiczeń Dragon-24 dołączą marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będzie to „najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe jednostki w 2024 roku realizowane w wymiarze narodowym”.
W manewrach udział wezmą marynarze wszystkich jednostek, zarówno dywizjonów okrętów, jak i jednostek brzegowych. Istotą ćwiczeń, jak czytamy, jest realizacja zadań w ramach przygotowania do udziału w połączonej operacji obronnej w warunkach kryzysu na terytorium RP.
Ćwiczenia na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego i Zatoki Gdańskiej obejmą strzelanie z artylerii okrętowej, zadania minowe i przeciwminowe, obronę przed atakami z powietrza, operacje transportu wojsk i techniki wojskowej, a także epizody uwzględniające ratownictwo morskie.
Manewry Ostrobok-24 i Wargacz-24 potrwają do 8 marca.