W nocy z poniedziałku na środę Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy z dnia 9 lutego o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Taką samą decyzję Andrzej Duda podjął w sprawie ustawy z dnia 26 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W ocenie prezydenta zachodzą uzasadnione wątpliwości co do tego, czy ustawa została przyjęta przez Sejm w trybie właściwym dla uchwalenia ustaw.
Prezydent Andrzej Duda wywiązuje się z zapowiedzi. Skierował kolejne ustawy do TK
„Wątpliwości te wynikają z czynności Marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów Panów pos³ów Mariusza Kamiñskiego i Macieja Wąsika” – czytamy we wniosku. Według Andrzeja Dudy „w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez Panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skład Sejmu należy uznać za niepełny i tym samym niezgodny z artykułem 96 ustęp 1 Konstytucji”. „W efekcie za niezgodną z artykułem 96 ustęp 1 Konstytucji należy uznać także ustawę pochodzącą od takiego organu” – napisano we wniosku.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na kary po dwa lata więzienia za działania operacyjne w trakcie afery gruntowej. Tak zdecydował 20 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie, który był drugą instancją w tej sprawie. Orzeczono wobec nich również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Skazani oraz prezydent Andrzej Duda nie uznali wyroku, gdyż według Kancelarii Prezydenta w mocy prawnej pozostaje ułaskawienie prezydenta z 2015 roku. W wyniku wyroku marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Politycy zostali doprowadzeni do aresztów śledczych.
23 stycznia Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia opuścili więzienie. Mandat po Mariuszu Kamińskim przyjęła Monika Pawłowska, która starowała w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie tej partii twierdzą, że jest to 461. mandat.
Andrzej Duda zagroził Sejmowi. „Analogiczne działania”
31 stycznia prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że do Trybunału Konstytucyjnego będzie kierował każdą ustawę uchwaloną przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Deklaracja padła po podpisaniu między innymi ustawy budżetowej na 2024 rok. Duda zdecydował o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Powodem jest – jego zdaniem – brak udziału w obradach Sejmu skazanych polityków PiS-u Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zadeklarował również, że „analogiczne działania będą podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych”.
***