„W przyszłym roku ma wystartować w Polsce system kaucyjny i cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje ten termin. Od wielu miesięcy przygotowujemy się na tę datę. Pozostało nam nieco ponad 10 miesięcy i chcemy ten czas poświęcić na jeszcze intensywniejszą pracę” – mówi Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa.
Mimo że system kaucyjny w Polsce ruszy dopiero w 2025 r., pojawili się już pierwsi operatorzy. Jednym z nich jest właśnie PolKa.
„W czasie kongresu chcemy przedstawić propozycję PolKi, nasz model i rozwiązania technologiczne, ale dać również przestrzeń do rozmowy samorządom i biznesowi. 1 stycznia 2025 to realna data mimo potrzeby dopracowania niektórych kwestii legislacyjnych. W Łodzi chcemy pokazać, jak będzie wyglądał system kaucyjny stworzony przez PolKę i zaprosić uczestników do udziału w nim – komentuje Marcel Rakowski.
Podczas piątkowego wydarzenia przewidziano rozmowy i prelekcje m.in. na temat zmiany nawyków konsumenckich w związku z wprowadzeniem systemu kaucyjnego, a także logistyki z nim związanej. Będzie mowa też o podobnych rozwiązaniach w innych państwach świata, technologiach i prawie związanym z systemem kaucyjnym.
Uczestnicy Kongresu Miast i Biznesu będą mieli także okazję zobaczyć wszystkie etapy systemu kaucyjnego. Siedem stacji edukacyjnych przedstawi w praktyce drogę opakowania objętego kaucją kiedy stanie się już odpadem, a więc zbiórka automatyczna, manualna, centrum liczenia, logistyka oraz recykling.
Jedenaście zwrotomatów od sześciu producentów pozwoli pokazać mnogość rozwiązań: od maszyn kompaktowych, przez średnie i duże, na outdoorowych kończąc. Na każdym stanowisku eksperci będą udzielać szczegółowych informacji.