Wakacje kredytowe są programem rządowym wprowadzonym w 2022 roku. Osoby znajdujące się obecnie w trudnej sytuacji finansowej lub mające problemy ze spłatą rat kredytu mogą je zawiesić. Dotyczy to raty kapitałowo-odsetkowej. Wszystkie poboczne koszty kredytu, w tym ubezpieczenie, nie podlegają odroczeniu.
Okres wakacji jednak nie zwalnia z obowiązku spłaty raty, a jedynie przedłuża kredyt o czas wakacji. 5 marca Rada Ministrów przyjęła ustawę przedłużającą program pomocy dla kredytobiorców do końca 2024 roku. Jednocześnie zmieniła warunki przystąpienia do programu, co ma na celu zwiększenie liczby osób mogących skorzystać z pomocy.
Wakacje kredytowe 2024 – co się zmieniło?
Wakacje kredytowe są jedną z form pomocy rządowej dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Obecna inflacja i wzrost rat kredytów spowodowały, że wielu Polaków oddaje na spłatę raty większą część swojego dochodu. Dzięki wakacjom kredytowym mogą oni podreperować swój budżet.
Obecny rząd zmienił nieco warunki umożliwiające przystąpienie do programu. Zmniejszył między innymi stosunek raty kredytu do dochodu. Wprowadzono także ułatwienia dla rodzin wielodzietnych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć wakacje kredytowe?
- Wartość kredytu mieszkaniowego nie może przekraczać 1,2 mln złotych
- Rata kredytu przekracza 30 proc. miesięcznego dochodu
- Jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu troje dzieci, kryteria dochodu nie będą brane pod uwagę
- Umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed 1 lipca 2022 r.
- Spłata kredytu następuje co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty
Nowe warunki programu mają wejść w życie od 1 maja 2024 roku. Wówczas kredytobiorcy mogą wziąć wakacje kredytowe w wymiarze dwóch miesięcy oraz w wymiarze jednego miesiąca w każdym pozostałym kwartale roku.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – nowe warunki uzyskania pomocy
Kredytobiorcy mogą skorzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który został założony w 2015 roku. Początkowo była to forma wsparcia dla frankowiczów, dziś z funduszu mogą skorzystać także osoby mające kredyt hipoteczny w złotówkach. Jakie kryteria należy spełnić?
- Rata kredytu przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego
- Dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o ratę kredytu nie przekracza 1940 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1500 zł pomnożone przez liczbę członków dla gospodarstwa wieloosobowego
Co daje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej lub te, które straciły pracę, mogą liczyć na wsparcie lub pożyczkę na spłatę kredytu.
- Maksymalne jednorazowe wsparcie wynosi obecnie 3000 zł
- Okres pomocy wydłużono na 40 miesięcy
- Okres spłaty wsparcia lub pożyczki zostaje rozłożony na większą liczbę rat, w tym momencie na 200
- Maksymalna wartość wsparcia lub pożyczki na spłatę kredytu wynosi obecnie 120 tysięcy złotych
Kredytobiorcy mogą ubiegać się także o umorzenie 66 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki. Warunkiem koniecznym jest dokonanie bez opóźnień spłaty pozostałych 134 rat.