– Mówiliśmy o tym nie tak dawno w czasie Rady Gabinetowej, kiedy zaprosiłem rząd po to, żeby porozmawiać o najważniejszych inwestycjach. Jednym z głównych tematów były inwestycje w energetykę nuklearną – zaznaczył prezydent, który podczas wizyty w USA odwiedził elektrownię jądrową Alvina W. Vogtle’a w Georgii.
– Najnowocześniejsza i najnowsza w Stanach Zjednoczonych, zbudowana w technologii firmy Westinghouse. Przede wszystkim dwa najnowsze reaktory. Dokładnie takie same jak te, które wkrótce firma Westinghouse zainstaluje w Polsce. Cieszę się z tego bardzo, będziemy mieli pierwszą w historii elektrownię atomową – mówił dalej. Wskazał, że lokalizacja inwestycji na Pomorzu jest niezagrożona.
– Działamy konsekwentnie. Będę pilnował realizacji budowy elektrowni nuklearnych w Polsce. Jeśli będzie taka potrzeba, zwołałam w tej sprawie kolejną Radę Gabinetową – wskazał Andrzej Duda. Dodał też, że zapoznał się z „bardzo bezpieczną” technologią. Podkreślił również znaczenie energetyki jądrowej dla bezpieczeństwa Polski.
– Elektrownie nuklearne, dlatego że nie tylko ta jedna, którą mają budować Amerykanie, ale wiemy doskonale, że jest na etapie przygotowań także i inwestycja realizowana przy wsparciu państwa przez sektor prywatny (elektrownia w Koninie-Pątnowie – red.). Też bardzo ważna dla nas, bo to też jest polskie bezpieczeństwo energetyczne. To jest na naszym terenie, nasza produkcja energii elektrycznej, także oczywiście w technologii nuklearnej, także w związku z tym bezpieczna dla klimatu, sprzyjająca polityce klimatycznej – powiedział Duda.
Elektrownia jądrowa Konin-Pątnów
Druga elektrownia jądrowa, o której wspomniał prezydent Duda, powstanie w Koninie-Pątnowie. To wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP.
We wtorkowym wywiadzie dla Polsat News prezydent podkreślił, że państwo będzie wspierało tę strategiczną budowę. – Elektrownia jądrowa, która będzie w Polsce to oczywiście projekt prywatny, ale realizowany przy wsparciu państwa polskiego i my tą politykę tego sektora prywatnego popieramy i to jest element naszego bezpieczeństwa energetycznego, bo najważniejsze jest to, byśmy te elektrownie mieli u nas w Polsce w dyspozycji i to jest rzecz absolutnie podstawowa, żebyśmy nie byli uzależnieni energetycznie. O to chodziło wcześniej z gazem, żebyśmy byli w jak największym stopniu uniezależnieni energetycznie, mogliśmy to zrobić tylko poprzez dywersyfikacje dostaw, bo sami niestety tyle gazu nie mamy, ale możemy sami dla siebie wyprodukować prąd. I chcemy to zrobić – powiedział prezydent.
W listopadzie 2023 spółka PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.
Elektrownia ma zostać wyposażona w bezpieczną technologię APR1400, a dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW mają dostarczyć rocznie 22 TWh energii. Pokrywa to obecnie ok. 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
KHNP oferuje bezpieczną, efektywną, funkcjonującą od ponad 40 lat koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
– Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas Polaków – bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat – podkreślał Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!