Federalna minister edukacji Bettina Stark-Watzinger uważa, że szkoły mają obowiązek przygotować młodych ludzi na wojnę i inne kryzysy.
– Społeczeństwo jako całość musi dobrze przygotować się na kryzysy – od pandemii, przez klęski żywiołowe, aż po wojnę – powiedziała polityk FDP gazetom grupy medialnej Funke.
Bettina Stark-Watzinger dodała, że obrona cywilna jest niezwykle ważna, należy ją wprowadzić także w szkołach. – Celem musi być wzmocnienie naszej odporności – stwierdziła.
Minister chce w szkołach obrony cywilnej. Głos krytyki
Minister edukacji jako przykład podała Wielką Brytanię. – Ćwiczenia na wypadek katastrof to codzienność w tamtejszych szkołach. Możemy się od nich uczyć – wyjaśniła.
Polityk uważa, że młodzi ludzie muszą być „świadomi zagrożeń dla wolności i umieć sobie z nimi radzić”.
Obrona cywilna – według niej – powinna stanowić treść nauczania w szkole, chociaż nie musi funkcjonować jako oddzielny przedmiot.
Minister zaapelowała także do szkół, by nawiązały kontakt z armią. – Uważam, że ważne jest, aby młodzi oficerowie przychodzili do szkół i informowali, co Bundeswehra robi dla naszego bezpieczeństwa – powiedział polityk FDP. Podkreśliła jednak, że jest przeciwnikiem powrotu obowiązkowej służby wojskowej.
Propozycje federalnej szefowej resortu edukacji spotkały się z krytyką.
– Nie pomaga to straszenie społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży – stwierdziła Karin Prien (CDU), minister edukacji kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Dodała, że temat ten należy omawiać „z wyczuciem i wielką powagą.”
– Zajmowanie się kwestiami ochrony ludności i bezpieczeństwa zewnętrznego należy do obowiązków rządu federalnego – powiedziała.
Jednocześnie zapewniła, że ministrowie edukacji poszczególnych krajów mają na uwadze temat bezpieczeństwa, a w Szlezwiku-Holsztynie szkoły współpracują z Bundeswehrą.
Szef polskiego MON o ćwiczeniach w szkołach
W środę podczas konferencji prasowej wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że obecnie prowadzone są konsultacje projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
W ocenie szefa MON potrzebne jest budowanie miejsc schronienia, zmiany w prawie budowlanym i jasne wskazanie, kto i za co odpowiada.
– Potrzebne są ćwiczenia, które będziemy wspólnie przeprowadzać m.in w szkołach – zapowiedział.
Poinformował, że program szkoleń m.in. w zakresie udzielania pierwszej pomocy przygotowywany jest we współpracy z minister edukacji Barbarą Nowacką.
Na razie nie podano szczegółów.
Źródła: welt.de, tagesschau.de
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!