W sieci krąży nagranie, które pokazuje głosowanie w jednym z lokali wyborczych w wyborach prezydenckich w Rosji. „Na nagraniu zarejestrowano moment, gdy do lokalu wchodzi uzbrojony wojskowy i przygląda się głosującym mieszkańcom” – opisuje Bielsat.
Na filmie, który można znaleźć w sieci, widać, jak żołnierz po kolei zagląda do każdej z kabin. W jednej z nich kontroluje głosującego mężczyznę.
– Patrz, co się odbywa. I tak cały dzień – mówi szeptem głos na nagraniu.
Wybory w Rosji. Incydenty w lokalach wyborczych
Głosowanie nazywane „przedterminowym” trwało też w ostatnich dniach na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy – obszarach obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. BBC podała 14 marca, że według relacji mieszkańców ludzie współpracujący z Rosjanami obchodzą z urnami mieszkania w asyście uzbrojonych wojskowych.
W piątek i sobotę z całej Rosji napływały doniesienia o incydentach podczas wyborów – np. w Petersburgu w drzwi do lokalu wyborczego rzucono koktajl Mołotowa, a w Moskwie podpalono budkę do głosowania, a także wlano środek odkażający do urny z głosami. Funkcjonariusze struktur siłowych zatrzymywali nie tylko sprawców takich czynów, ale również m.in. osoby, które nanosiły własne komentarze na kartach do głosowania.
W sobotę agencja Ukrinform powiadomiła za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR), że specjaliści komputerowi tej służby włamali się do systemu usług państwowych Rosji, za pośrednictwem którego trwa głosowanie elektroniczne. HUR potwierdził, że wyborcze serwisy internetowe zostały zhakowane. Przeprowadzono też atak na portale partii rządzącej Jedna Rosja.
Wybory prezydenckie w Rosji. Putin pewny wygranej
Niedziela jest trzecim i ostatnim dniem wyborów prezydenckich w Rosji, w których Władimir Putin startuje jako „niezależny kandydat”, wspierany przez Jedną Rosję.
Na karcie do głosowania znajdują się nazwiska Putina i jego formalnych kontrkandydatów: Nikołaja Charitonowa, Władisława Dawankowa i Leonida Słuckiego. Putin jest od 2023 roku poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z deportacjami dzieci ukraińskich.
Charitonow jest kandydatem Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), Słucki reprezentuje Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR), niegdyś kierowaną przez Władimira Żyrinowskiego, natomiast Dawankow – partię Nowi Ludzie i z jej ramienia jest wiceprzewodniczącym parlamentu. Ugrupowania zasiadające w parlamencie są lojalne wobec Kremla i jego polityki.
Rosja. Wybory prezydenckie kończą się 17 marca
O tym, że Władimir Putin ma niemal stuprocentową pewność, że wygra, pisze BBC.
Plan Kremla zakłada wynik ponad 80 proc. głosów dla Putina przy wysokiej frekwencji – od 70 do 80 procent. „Według tych źródeł frekwencję ma zapewnić mobilizacja wyborców całkowicie zależnych od państwa: pracowników instytucji budżetowych, zakładów państwowych i dużych firm lojalnych wobec władz” – czytamy.
Lokale wyborcze są otwarte w godzinach 8-20 (czasu lokalnego). Zgodnie ze strefami czasowymi w Rosji jako pierwsze otworzyły się w piątek rano lokale wyborcze na Kamczatce (dziewięć godzin wcześniej niż w Moskwie, a więc 14 marca o godz. 21 czasu polskiego), a jako ostatnie zamknięte zostaną w obwodzie królewieckim (nastąpi to godzinę później niż w Moskwie: 17 marca o godz. 19 czasu polskiego).
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!