Intensywne opady deszczu w regionie doprowadziły do przyboru wody w zachodniej części indonezyjskiej wyspy Jawa. Dla pewnej niewielkiej wioski rybackiej miało to opłakane skutki.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz – co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Mieszkańcy wstrząśnięci
Położona w prowincji Banten miejscowość Teluk ma jedną z najbardziej zaśmieconych plaż w Indonezji. W ostatnich dniach problem jeszcze się nasilił. Wioska została dosłownie zalana śmieciami, które przyniosły na tamtejszą plażę nasilające się pływy. Odpadów było tak dużo, że zaszokowało to nawet miejscowych.
Mieszkająca w wiosce od 40 lat gospodyni domowa o imieniu Solikah ze łzami w oczach pokazywała reporterom agencji Reuters prawdziwe stosy śmieci zgromadzone na plaży.
Pracujący przy oczyszczaniu plaży Fikri Jufri powiedział z kolei, że do nagromadzenia odpadów w tym miejscu przyczyniają się intensywne ulewy:
– Co roku deszcz i wiatr przynoszą śmieci z morza na brzeg – dodał.
Mieszkaniec wioski wyjaśnia, że góry plastikowych odpadów od lat spływają rzekami do morza, jednak często silne pływy spychają tę masę z powrotem na wybrzeże.
Ulewy coraz większym problemem?
Chociaż masy odpadów są olbrzymim problemem dla miejscowych rybaków, to nie są jedynym. Mieszkańcy wskazują na to, że coraz trudniej funkcjonować w zmieniających się warunkach pogodowych.
Jayadi, 33-letni rybak z Teluk, powiedział Reutersowi, że wysokie pływy podczas ulew praktycznie uniemożliwiają mu wypływanie na połów:
Wielu mieszkańców będzie płakać, ponieważ nie będą w stanie kupić ryżu, jeśli pogoda się nie zmieni – podkreśla.
Rybak dodał, że w zeszłym roku w tym czasie morze było spokojne, więc połowy były udane.
Jak prognozuje indonezyjska agencja meteorologiczna BMKG, w tym roku pora sucha ma być łagodniejsza i na Jawie może rozpocząć się później niż zwykle: w maju i czerwcu.
W tej części kraju szczyt pory suchej ma przypaść na okres czerwiec-sierpień, zaś od września pogoda ma być już kształtowana przez zjawisko La Niña, niosące wtedy więcej deszczu – prognozuje BMKG.
Plastikowa rzeka płynie do oceanu
Indonezja jest jednym z największych „producentów” plastikowych odpadów na świecie. Jak pisze brytyjski „Guardian”, w 2022 roku 280 indonezyjskich miast i wiosek wyprodukowało 33 mln ton odpadów. Jednak tylko 36 proc. z nich znalazło się na wysypiskach, które i tak są przepełnione. Większość śmieci kończy ostatecznie w morzu.
Jawa jest jedną z najludniejszych wysp na świecie. Zamieszkuje ją ponad 150 mln osób.
Źródło: „The Guardian”, Reuters
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!