Prezydent Andrzej Dudą wraz z małżonką składa wizytę w Słowenii, gdzie w środę spotkał się ze swoją odpowiedniczką.
– W ramach spotkania delegacji rozmawialiśmy o wzmocnieniu bezpieczeństwa, kwestiach bilateralnych, o Inicjatywie Trójmorza i wymianie handlowej polsko-słoweńskiej – mówił prezydent RP po spotkaniu z Nataszą Pirc Musar w Lublanie.
Andrzej Duda: Polska i Słowenia budują jak najlepszą współpracę
Duda podkreślił również, że Polska i Słowenia prowadzą wspólną politykę oraz starają się budować jak najlepszą współpracę. – Jesteśmy razem w Unii Europejskiej od 20 lat. Rozmawialiśmy dziś o polskich i słoweńskich priorytetach – zaznaczył.
Prezydent RP relacjonował też ostatnią wizytę w USA, rozmowy z prezydentem Joe Bidenem oraz spotkania w Kongresie, a także zaproponował Słowenii zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. – Wychodzę z taką propozycją i chciałbym, aby ona była dyskutowana także podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie – zdeklarował.
Duda zaznaczył, że celem Sojuszu powinna być ochrona „przed ewentualnymi, dalszymi zakusami imperialnymi Rosji”. – To pytanie, (…) jak powinniśmy budować potencjał odstraszania, aby był wystarczający do zatrzymania każdego potencjalnego przeciwnika tzn., żeby nigdy nie doszło do zbrojnego konfliktu, w który moglibyśmy być bezpośrednio zaangażowani – powiedział.
Andrzej Duda w Słowenii: Polska zwolennikiem polityki otwartych drzwi dla nowych członków UE
Natasz Pirc Musar przekazała z kolei, że Warszawa i Lublana „dążą do przywrócenia pokoju i oba państwa będą wspierać Ukrainę dopóki będzie trzeba”. – Ukraina potrzebuje naszej pomocy militarnej – oświadczyła.
Prezydent Słowenii zaznaczyła, że wizyta Andrzeja Dudy związana jest również ze zbliżającą się prezydencją Polski w Radzie UE i cieszy się, że Polska wspiera rozszerzenie Unii. – Spodziewamy się, że Rada UE da zielone światło dla rozmów akcesyjnych – powiedziała.
– My zawsze mówiliśmy, że jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, państwa Bałkanów Zachodnich od lat czynią starania w tym kierunku, aby spełnić warunki ich członkostwa w UE – dodał natomiast Andrzej Duda.
Natasza Pirc Musar o wymianie handlowej między Polską a Słowenią
Natasza Pirc Musar wspomniała także, że między jej krajem i Polską nie ma problematycznych kwestii, a Polska jest dziewiątym partnerem handlowym Słowenii – wartość wymiany towarowej osiągnęła prawie trzy miliardy euro.
Słoweńska liderka przypomniała, że w czwartek razem z prezydentem Dudą weźmie udział w konferencji gospodarczej poświęconej m.in. nowym możliwościom współpracy polskich i słoweńskich firm. Zaznaczyła również, że widzi duże możliwości w obszarze przemysłu motoryzacyjnego.