Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ciągu 24 godzin – do czwartku rano [23:00 w środę polskiego czasu] wykryto 32 chińskie samoloty i 5 okrętów wojennych operujących wokół Tajwanu. 20 samolotów „przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, czyli granicę między Chinami i Tajwanem” – czytamy w oświadczeniu Tajpej, które cytuje AFP.
Wokół Tajwanu gromadzą się siły Chin
Wśród zlokalizowanych chińskich jednostek były myśliwce, drony i samoloty transportowe średniego zasięgu. Te, które naruszyły przestrzeń powietrzną, wleciały z kierunków północnego i południowego – dodaje agencja informacyjna. Tajwan w odpowiedzi wysłał własne myśliwce i okręty, by monitorowały sytuację. Uruchomiono również systemy obrony przeciwrakietowej.
AFP przypomina, że 14 lutego w pobliżu tajwańskiej wyspy Kinmen przewróciła się chińska łódź motorowa, którą płynęły cztery osoby. Dwie osoby zginęły, a wypadek zaognił spór między Tajpej i Pekinem. Chiny oskarżyły władze Tajwanu o „próbę uniknięcia odpowiedzialności i ukrycia prawdy” o incydencie, podczas gdy przedstawiciel tajwańskiej straży przybrzeżnej powiedział, że łódź biorąca udział w zdarzeniu poruszała się zygzakiem i „straciła równowagę” przed wywróceniem. Chiny zapowiedziały, że zintensyfikują patrole wokół Kinmen. Również w lutym Tajwan poinformował, że wokół wyspy wykryto 11 chińskich okrętów wojennych, najwięcej w tym roku. Dodatkowo w 2024 roku Tajwan wykrył rekordową liczbę ośmiu chińskich balonów w ciągu dwóch kolejnych dni podczas święta Nowego Roku Księżycowego. Niektóre z nich przeleciały bezpośrednio nad wyspą.
Tajwan potwierdził obecność wojsk amerykańskich w swoim kraju
19 marca „Wall Street Journal” cytował przedstawicieli władz w Tajpej, które potwierdziły, że wojska amerykańskie mają na stałe stacjonować na Tajwanie. Dziennik ocenił, że może to spowodować wzrost napięć w stosunkach z Chinami, w związku z roszczeniami Państwa Środka do wyspy. Potwierdzenie pojawiło się po tym, jak sekretarz stanu Antony Blinken wydał „żelazne” ostrzeżenie pod adresem Chin w związku ze wzrostem napięcia między narodami.
Od oderwania się Tajwanu od Chin kontynentalnych w 1949 roku Cieśnina Tajwańska jest miejscem głównych napięć geopolitycznych w regionie. Obecne władze w Pekinie wciąż uważają, że Tajwan jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej i nie uznają niepodległości wyspy. Republika Chińska, określana czasem jako Chińskie Tajpej, jest nieuznawana przez większość społeczności międzynarodowej. Obecnie niepodległość Tajwanu uznaje 14 państw na całym świecie. Na wyspie mieszka ponad 23 mln osób. Od wybrzeża Chin kontynentalnych wyspę oddziela szeroka na około 160 kilometrów Cieśnina Tajwańska. Od północy oblewa ją Morze Wschodniochińskie, a od południa Morze Południowochińskie.
***