Byli pos³owie PiS Maciej Wąsik i Mariusz Kamiñski trafili we wtorek do Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów. Wcześniej zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim i przewiezieni na komendę policji przy ulicy Grenadierów w Warszawie. Politycy zostali w grudniu skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za działania operacyjne w związku z tzw. afer± gruntow±. Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński kwestionowali wyrok, powołując się na wydane w 2015 roku prezydenckie ułaskawienie.
Syn Mariusza Kamińskiego poinformował w czwartek, że jego ojciec rozpoczął protest głodowy, uważając się za więźnia politycznego. Kamiński domaga się też zwolnienia z aresztu. Żona Macieja Wąsika przekazała z kolei w TV Republika, że jej mąż także nie przyjmuje jedzenia.
RPO: Więzień nie ma prawa do odmowy przyjęcia posiłku
– Więzień, osoba osadzona, nie ma, wedle przepisów Kodeksu karnego wykonawczego, prawa do odmowy przyjęcia posiłku. Tak jest wyraźnie napisane w przepisach prawa. Jeżeli do takiego protestu dojdzie, to jego konsekwencją jest skierowanie takiej osoby, osadzonego, do opieki lekarskiej, do postępowania diagnostycznego. Wówczas taka osoba pozostaje pod obserwacją lekarską – komentował w Polsat News Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.
– W sytuacji, gdy lekarz stwierdza, iż protest głosowy zagraża życiu człowieka, to wówczas jest możliwość przedstawienia sprawy sądowi i sąd może postanowić o przymusowym dokarmianiu – dodał.
W Kodeksie karnym wykonawczym wspomniane jest wprost, że skazanemu nie wolno m.in. „odmawiać przyjmowania posiłków dostarczanych przez administrację zakładu karnego w celu wymuszenia określonej decyzji lub postępowania, a także powodować u siebie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów”.
„Skazanego, który odmawia przyjmowania posiłków dostarczanych przez administrację zakładu karnego, lekarz za zgodą dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego obejmuje postępowaniem diagnostycznym” – wskazuje kodeks.