Jak przekazał minister spraw wewnętrznych Gruzji Aleksander Darachwelidze, we wtorkowych protestach w stolicy kraju zatrzymano w sumie 63 osoby, a sześciu policjantów zostało rannych – donosi agencja Reutera.
W demonstracji przed budynkiem parlamentu wzięły udział tysiące osób, przeciwko którym policja użyła armatek wodnych, gumowych kul i gazu łzawiącego. Zaatakowano nawet dziennikarza AFP, mimo oznaczeń, że jest przedstawicielem mediów. Dotkliwie pobity został Lewan Chabeiszwili, lider głównej gruzińskiej partii opozycyjnej, Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Na platformie X opublikował zdjęcia z zakrwawioną twarzą i podbitym okiem, a lokalna telewizja miała wyemitować nagranie pokazujące jego zniekształconą twarz z brakującymi zębami – pisze francuska agencja.
Protestujący ustawili w centrum miasta barykady, na których pojawili się ponownie w środę nad ranem, po tym jak miejsce opuściła policja.
Protesty w Tibilisi. Rząd jest zdeterminowany, by przyjąć ustawę
To kolejna już tak wielka demonstracja zorganizowana po tym, jak rządząca partia Gruzińskie Marzenie wznowiła na początku kwietnia procedowanie ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych. Projekt postrzegany jest przez opozycję, ale i USA, Unię Europejską i ONZ, jako autorytarny i bezpośrednio inspirowany Rosją. Gruzini i międzynarodowe organizacje wzywają do wycofania się władz z tego pomysłu, tak jak stało się to w ubiegłym roku, również w wyniku gwałtownych protestów.
Rządzący są zdeterminowani i przekonują, że przyjęcie ustawy „przejrzystość finansowania” NGO, opozycji i mediów.
Wzorowana na rosyjskiej ustawa, stąd nazwana też po prostu „ustawą rosyjską” lub „ustawą o agentach zagranicznych”, przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. środków finansowych z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Ministerstwo sprawiedliwości będzie mogło pod dowolnym pretekstem przeprowadzać kontrole takich organizacji.
Ustawa o zagranicznych wpływach. Może przeszkodzić w akcesji do EU
W środę w parlamencie Gruzji ma się odbyć głosowanie nad ustawą w drugim czytaniu. Po trzecim czytaniu ustawa trafi do podpisu prezydent Salome Zurabiszwili. Ta już zapowiedziała weto, ponieważ jej zdaniem ustawa jest sprzeczna z proeuropejską drogą Gruzji. Partia władzy ma jednak w parlamencie większość potrzebną do odrzucenia prezydenckiego weta.
„Wzywam ministra spraw wewnętrznych do natychmiastowego zaprzestania tłumienia pokojowych wieców, użycia nieproporcjonalnej siły, przemocy wobec młodzieży z gołymi rękami” – apelowała we wtorek prezydent Zurabiszwili.
Szef UE Charles Michel powiedział, że ustawa „nie jest spójna z dążeniem Gruzji do członkostwa w UE” i że „oddali Gruzję od UE, a nie przybliży”.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!