Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą dziś w Warszawie udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Najpierw prezydent z małżonką wzięli udział w uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie uroczystości kontynuowano w Belwederze, gdzie prezydent wręczył m.in. odznaczenia czy biało-czerwone pamiątkowe flagi i wygłosił przemówienie.
Święto Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent: To nie przypadek
– Ten rok jest rokiem rocznic, wielkich rocznic – rozpoczął Andrzej Duda.
– Nieco ponad miesiąc temu obchodziliśmy 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, wczoraj 20. rocznicę wstąpienia Polski do UE, a dzisiaj mija 20 lat od czasu, kiedy po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym kraju dzisiejsze święto – Dzień Flagi RP, będący także dniem Polaków i Polonii – podkreślił Duda.
– W jakimś sensie to nie jest przypadek, także w tym znaczeniu historycznym, że te dwa ważne dla nas święta odbywają się jednego dnia – święto barw narodowych, a także dzień naszych rodaków rozsianych po całym świecie – zauważył przywódca.
W dalszej części przemowy Andrzej Duda przypomniał czasy, gdy Polska znajdowała się pod rosyjskimi wpływami. – Po 1 maja, po święcie hucznie obchodzonym przez komunistów, starano się 2 maja usunąć wszystkie symbole narodowe, by nie było ich na dzień kolejny, na 3 maja, na rocznicę ustanowienia wielkiej konstytucji – mówił prezydent.
Andrzej Duda: Chcemy być na świecie coraz bardziej
– Ale ci, którzy mieli w sercu suwerenną Polskę, właśnie z premedytacją te symbole przechowywali, eksponowali, by 3 maja były obecne – mówił o wartości barw narodowych Andrzej Duda. Mówiąc o Polakach i Polonii dodał, że „zwycięstwo nad komunizmem było także ich zasługą„. – To efekt wielu zabiegów, krwi przelanej też w czasie II wojny światowej – powiedział.
– To święto Polaków i Polonii jest także podziękowaniem ze strony RP za ich wkład w wolną i suwerenną Polskę, za ich pamięć. Spotykamy się przede wszystkim po to, by powiedzieć „dziękuję” tym, którzy przechowali pamięć o Polsce, polskość przechowali w mowie, wychowaniu, w pamięci o historii rodzin – podkreślał prezydent.
Duda dziękował także za „promowanie Polski”, którego nasz kraj „bardzo potrzebuje”. – Chcemy być na świecie coraz bardziej – mówił, wskazując na gospodarkę, turystykę, sprawy społeczne czy sport.
Na koniec Andrzej Duda podziękował Polonii i Polakom za otwartość na współpracę i wsparcie. – Doświadczam tego także w czasie moich wizyt zagranicznych – mówił.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!