W tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w piątek. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego jest to dzień tygodnia, w którym katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu do tej reguły powinni stosować się wierni, którzy ukończyli 14. rok życia. Czy oznacza to, że osoby wierzące powinny zrezygnować z majówkowego grilla? Wszystko zależy od dyspensy obowiązującej w dni, w które obchodzone są różne uroczystości.
Czy 3 maja można jeść mięso? Tego dnia obchodzona jest ważna uroczystość religijna
Taka sytuacja ma miejsce również 3 maja. Oprócz święta narodowego w dzień ten obchodzona jest również kościelna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tradycji religijnej jest to dzień upamiętniający zdarzenia takie jak: obrona Jasnej Góry przed Szwedami, śluby króla Jana Kazimierza, a także właśnie uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Kodeks prawa kanonicznego jednoznacznie wskazuje, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych należy zachować we wszystkie piątki, „chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”. Obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski sprawiają więc, że 3 maja katolicy nie muszą powstrzymywać się od spożywania mięsa.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wypada 3 maja. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ma wyjątkowy charakter w Ko¶ciele katolickim. Nie jest jednak świętem nakazanym. Oznacza to, że 3 maja nie wiążę się z koniecznością udziały we mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych.