Robaki w koszu na śmieci. Co robić?
Białe robaki w koszu na śmieci to najczęściej larwy muchówek, których przedstawiciele charakteryzują się jedną parą skrzydeł. Niektóre samice gatunków z tego rzędu w okresie letnim składają jaja na odpadach kuchennych, padlinie czy świńskich odchodach. W koszach na śmieci zwykle są to owady z gatunku Musca domestica, czyli mucha domowa. W odpowiedniej temperaturze po zaledwie kilkunastu godzinach z jaj wykluwają się larwy — białe, o stożkowo zwężonym kształcie. Aby się ich pozbyć, konieczne jest stanowcze i natychmiastowe działanie.
Usuń worek zanieczyszczony larwami much
Gdy zauważysz larwy much w koszu na śmieci, musisz działać szybko. Zacznij od wyjęcia worka i szczelnego związania go na supeł. W ten sposób uniemożliwisz owadom ucieczkę i rozprzestrzenienie się po kuchni czy wiacie śmietnikowej. Następnie przenieś szczelnie zamknięty worek w bezpieczne miejsce.
Umyj kosz na śmieci
Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie inwazji much jest zachowanie odpowiedniej higieny. Larwy żywią się gnijącymi resztkami jedzenia, dlatego zanieczyszczona wiata śmietnikowa stanowi dla nich doskonałe miejsce do rozwoju. Po usunięciu larw z pojemników na odpady dokładnie wyczyść wszystkie zakamarki i wyrzuć zalegające śmieci. W ten sposób usuniesz wszelkie zanieczyszczenia i zmniejszysz ryzyko pojawienia się w koszu nieproszonych gości po raz kolejny. W przyszłości pamiętaj o systematycznym sprzątaniu tej części domu. Właściwa higiena to najlepszy sposób na larwy much.
Domowy sposób na larwy much w koszu na śmieci
W ramach profilaktyki możesz zastosować też domowe sposoby na larwy much w koszu na śmieci.
-
Olejki eteryczne — w niepotrzebnym pojemniku wymieszaj półtorej szklanki oleju kokosowego z 25 kroplami olejków cytrusowego, pomarańczowego czy grejpfrutowego. Miksturę ustaw w pobliżu kosza na śmieci, aby odstraszyć owady.
Jeśli te zabiegi okazują się nieskuteczne, możesz sięgnąć po chemiczne preparaty na muchy. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziesz liczne produkty na owady w postaci oprysków, aerozoli, trutek czy kratek.
„Wieczne chemikalia” w polskich wodach. Badania mówią jasnoPolsat News