„Ministerstwo Edukacji Narodowej wyszło z propozycją zmian w spisie lektur szkolnych. W prekonsultacjach MEN zaproponowało wykreślenie „Wyboru Wierszy” Marii Konopnickiej z listy lektur uzupełniających w szkołach ponadpodstawowych. O ile popieram ogólny kierunek, który obrało ministerstwo, tak w kwestii wykreślenia dzieł naszej wybitnej wieszczki chciałbym wyrazić zdanie odrębne” – stwierdził pose³ KO Jacek Niedźwiedzki w interpelacji skierowanej w kwietniu do ministry Barbary Nowackiej.
Maria Konopnicka wykreślona z listy lektur. Poseł KO interweniuje
Parlamentarzysta przyznał, że „podstawę programową i kanon szkolnych lektur należy znacznie odchudzić”. Jednocześnie zauważył, że Maria Konopnicka „to wybitna autorka wielu wierszy dla dzieci, bajek i nowel, a przede wszystkim autorka „Roty”, czyli pieśni, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była obok „Mazurka Dąbrowskiego” najczęściej wykonywanym na zgromadzeniach politycznych utworem, który jednoczył naród”.
„Propozycje ministerstwa wywołały spore poruszenie wśród mieszkańców moich rodzinnych Suwałk. W Suwałkach Maria Konopnicka patronuje szkołom, przedszkolom i instytucjom publicznym. Mieszkańcy są bardzo związani z jej osobą i są dumni ze swojej rodaczki, która dokonała przełomu w literaturze, protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i walczyła o prawa kobiet” – czytamy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej: Nauczyciel może wybierać pomoce naukowe
Odpowiedzi Niedźwiedzkiemu udzieliła wiceministra Katarzyna Lubnauer. Zaznaczyła, że celem zmian jest „wyłącznie ograniczenie zakresu treści nauczania”, co ma dać nauczycielom i uczniom „więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania”.
„Na wstępie pragnę zaznaczyć, że w obowiązującej podstawie programowej kształcenia ogólnego nie ma „Roty” Marii Konopnickiej tylko, jak Pan zauważył, wybór wierszy na liście lektur uzupełniających w szkołach ponadpodstawowych” – dodała. Lubnauer podkreśliła jednocześnie, że „ograniczenie treści podstawy programowej kształcenia ogólnego jest równoznaczne z usunięciem niektórych utworów literackich”.
„Konsultacje publiczne projektów podstaw programowych kształcenia ogólnego potrwają do 13 maja br. i dopiero po tym terminie będzie znany końcowy kształt rozporządzeń. (…) Należy jednocześnie pamiętać, że – jak stanowią przepisy ustawy Karta Nauczyciela – nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania oraz pomocy naukowych, jakie uważa za najwłaściwsze” – wskazała wiceministra edukacji narodowej.