Dokument w sprawie zmiany granic morskich opublikował 21 maja rosyjski resort obrony na rządowym portalu dokumentów prawnych. Według Moskwy korekta miałaby objąć wschodni akwen Zatoki Fińskiej, wody w pobliżu miast Bałtyjsk oraz Zielenogradzk w obwodzie królewieckim, a także ujście rzeki Narwy na pograniczu rosyjsko-estońskim – przekazano w dokumencie.
Rosja chce zmiany granic morskich z Litwą i Finlandią. O co chodzi?
Swoją decyzję Rosja tłumaczy niedokładnościami, które pojawiły się w mapach z 1985 roku. Wówczas Związek Sowiecki zatwierdził swoje granice na Morzu Bałtyckim. Jak przekazał „Moscow Times”, na granicy z Finlandią rosyjski rząd zamierza zmienić współrzędne w rejonie wysp Jähi, Sommers, Holland, Rodsher, Maly Tyuters i Vigrund.
Korekta ma dotyczyć również terenu w pobliżu północnego przylądka wejściowego rzeki Narwy. „Na granicy z Litwą przeglądowi objęto obszar Mierzei Kurońskiej, rejony przylądka Taran, przylądka na południe od Przylądka Taran, a także Mierzeję Wiślaną” – przekazano.
Rosyjskie MSZ twierdzi, że obecne współrzędne geograficzne, które ustalono w 1985 roku, „nie w pełni odpowiadają aktualnej sytuacji geograficznej”. „Punkty rejestrowano za pomocą morskich map nawigacyjnych małej skali, które z kolei opierały się na pracach z połowy XX w., co nie pozwala na określenie zewnętrznej granicy wewnętrznych wód morskich obszaru” – pisze „Moscow Times”.
Litwa odpowiedziała na plany Rosji ws. zmiany granic morskich
Władze Finlandii natychmiast odpowiedziały na publikację Moskwy. Uznano, że Konwencja ONZ z 1982 roku przewiduje korektę granic morskich, jednak takie decyzje podejmowano podczas dwustronnych konsultacji, nie jednostronnie.
„Takie działania Federacji Rosyjskiej można postrzegać jako celową, ukierunkowaną, eskalacyjną prowokację mającą na celu zastraszenie sąsiednich państw. To kolejny dowód na to, że agresywna i rewizjonistyczna polityka Rosji zagraża bezpieczeństwu sąsiednich krajów i całej Europy. Litwa wzywa dziś rosyjskiego przedstawiciela do kompleksowego wyjaśnienia i skoordynowania działań z partnerami” – przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.
„Litwa przypomina i wzywa Rosję do poszanowania i przestrzegania powszechnie uznanych zasad i norm prawa międzynarodowego oraz umów międzynarodowych i dwustronnych dotyczących nienaruszonej granicy” – dodano.