Wybory parlamentarne na jesieni 2023 roku doprowadziły do zmiany rządu. Zjednoczona Prawica oddała władzę Koalicji 15 Października. Trzy największe stacje informacyjne zaprosiły szefa Rady Ministrów na rozmowę. Donald Tusk odpowiadał na pytania Piotra Witwickiego (Polsat, Interia), Marka Czyża (TVP) oraz Anity Werner (TVN).
Wśród poruszonych tematów nie zabrakło bieżących wydarzeń krajowych i międzynarodowych.
Premier przyznał, że „nie miał czasu ani miejsca”, aby czuć się zaskoczonym decyzją Andrzeja Dudy. Prezydent rozpoczął w czwartek procedurę ułaskawieniową wobec dwóch polityków PiS: Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. – To co może być zaskakujące to to, że prezydent postanowił o ułaskawieniu, ale nie wydał aktu łaski – wskazał szef rządu.
Donald Tusk spotka się z prezydentem. Podał termin
Donald Tusk powiedział, że prokuratura jest podzielona, a „wielu prokuratorów było przygotowywanych przez ministra Ziobrę do działalności politycznej”. Nawiązał do sporu wewnątrz instytucji. W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa wydały sprzeczne komunikaty w sprawie prokuratora krajowego. Lider KO wskazał, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny będzie działał niezależnie od premiera.
Premier poruszył temat bezpieczeństwa i współpracy „na szczytach władzy”. Wskazał, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i oba ośrodki władzy wykonawczej współpracują m.in. w sprawie wojny na Ukrainie. Dodał, że spotka się z prezydentem. – Być może państwa zaskoczę. (…) W momencie, kiedy ten kryzys nabrał temperatury bardzo wysokiej (sprawa Wąsika i Kamińskiego – red.), zwróciłem się do pana prezydenta – mówił.
Przekazał, że spotkanie z Andrzejem Dudą odbędzie się w poniedziałek o godz. 11., „aby rozmawiać o mojej zaplanowanej na najbliższe dni wizycie w Kijowie”. Lider KO zapowiedział dalej ujawnienie szokujących informacji o „ludziach władzy”. Na pytanie dziennikarki, czy może powiedzieć więcej szczegółów, premier zaprzeczył.
Donald Tusk o prezydencie: Jest wyraźnie w pewnej emocji
– Nie będę zapominał, że pan prezydent jest sprawcą tego zamieszania ustrojowego – zapewnił premier. Zarazem Tusk nazwał „niemądrą” decyzję Platformy Obywatelskiej o wyborze „na zapas” sędziów Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. Szef rządu odpowiedział na twitta Andrzeja Dudy w sprawie zamieszania w prokuraturze. – Jest wyraźnie w pewnej emocji – podkreślił.
Donald Tusk mówił o „różnych interpretacjach prawnych” w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nawiązał także do decyzji podejmowanych przez prezesa NBP. Zapewnił, że nie zależy mu na „upolowaniu” Adama Glapińskiego. Czwartkowy werdykt TK w sprawie prezesa NBP nazwał „dziwnym”.
Premier przyznał, że „na razie jest usatysfakcjonowany zmianą” w mediach publicznych. Podkreślił, że nie zabraknie niezbędnych środków na działalność mediów publicznych w Polsce. – Jacek Kurski okrył się hańbą na resztę życia – ocenił działania byłego szefa TVP lider KO. Obiecał powoływanie urzędników na ważne stanowiska w formie transparentnych konkursów. Wskazał, że doniesienia medialne o stanowisku w Orlenie dla byłej komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej są nieprawdą.
Prawa kobiet. Donald Tusk o aborcji
Donald Tusk zaznaczył, że „nie jest naiwnym liberałem”. W jego opinii państwo jako instytucja musi utrzymać kontrolę nad strategicznymi spółkami.
Dalej premier został zapytany o prawa kobiet i ustawę liberalizującą aborcję. Zapewnił, że jego ugrupowanie złoży stosowny projekt w Sejmie. Dodał, że jego przegłosowanie zależy przede wszystkim od decyzji Trzeciej Drogi.
– Jest gotowy projekt, który umożliwi dostęp do pigułki „dzień po” bez recepty – ciągnął szef rządu. Dodał, że w przypadku braku porozumienia co do podstawowych kwestii będzie szukał innych środków podejmowania decyzji, np. poprzez rozporządzenia.
– Każdy polski patriota musi uznawać tą rację: Ukraina w wojnie z Rosją potrzebuje naszej pomocy – powiedział Tusk. Premier przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość na krótko przed wyborami zdecydowanie pogorszyło relacje między Warszawą i Kijowem. Zaznaczył, że wojna na Ukrainie wymaga solidarnej polityki w Unii Europejskiej, a o „patologicznej sytuacji na granicy” będzie rozmawiał z Ukraińcami.
Wybory 2023. Polacy zadecydowali
Formowanie rządu w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym prezydent Andrzej Duda powierzył przedstawicielowi zwycięskiego ugrupowania. Premier Mateusz Morawiecki z Prawa i Sprawiedliwości nie zdołał uzyskać wotum zaufania w Sejmie. Ruch przeszedł na stronę izby niższej. Posłowie wskazali swojego kandydata popieranego przez większość. 11 grudnia wybrano Donalda Tuska na nowego szefa rządu.