W środę 5 czerwca zakończenie debaty kandydatów do Europarlamentu w TVP przyniosło nieoczekiwane spięcie. Prowadzące zachęciły uczestników do udzielenia ostatniej wypowiedzi po angielsku, co spotkało się z gwałtowną reakcją przedstawicieli komitetu Polexit oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Borys Budka, kandydat Koalicji Obywatelskiej jako jedyny zabrał głos w języku angielskim. Polityk zachęcił do oddania głosu w wyborach i stwierdził, że „Unia Europejska jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. – Te wybory są bardzo, bardzo ważne i możemy je wygrać, tak jak wygraliśmy 15 października – powiedział poseł po angielsku.
Awantura o pytanie w języku angielskim podczas debaty w TVP. Borys Budka zabrał głos
Prowadzący „Rozmów Gazeta.pl” Iwona Kutyna zapytała Borysa Budkę o to, „jak z jego angielskim”. – Na szczęście dobrze. Zanim przyszedłem do parlamentu, kiedy zdawałem egzamin doktorski, trzeba było zdać też język angielski. Ale też, dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, jako wykładowca akademicki wykładałem też w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Rumunii i to zawsze to miło wspominam – odpowiedział kandydat KO do Parlamentu Europejskiego.
– Zawsze angielski może być lepszy. Ale nie wyobrażam sobie, żeby starać się o mandat europosła, nie umiejąc komunikować się w języku angielskim. Oczywiście rozumiem, że na sali nawet powinno się występować po polsku, ale nie wyobrażam sobie, żeby chodzić w kuluarach ze spuszczoną głową – mówił Budka. – Natomiast dziwią mnie te komentarze, czasem oburzenie, że w debacie zapytano nas o pożegnanie się w języku angielskim – dodał. Poseł przekazał także, że umie rozmawiać w języku włoskim. – Zdarzało mi się pracować na kempingach, byłem animatorem jako student – wyjaśnił polityk.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
W niedzielę 9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego X kadencji. Europosłowie są wybierani na pięcioletnią kadencję. Polacy wybiorą 53 europarlamentarzystów do parlamentu liczącego 720 posłów. Pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego nowej kadencji zaplanowano na 16 lipca.
W wyborach do europarlamentu wezmą udział obywatele z wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. Uprawnionych do głosowania w całej Unii jest ponad 359 milionów osób. Wybory w pierwszych krajach rozpoczęły się już 6 czerwca, a zakończą 9 czerwca – w 20 krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju głosowanie odbędzie się w godzinach od 7:00 do 21:00.
Będą to dziesiąte – od 1979 roku – wybory bezpośrednie do europarlamentu, a piąte w Polsce, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku. Poprzednie głosowania odbyły się w: 2004, 2009, 2014 i 2019 roku.
Więcej informacji wkrótce.