Według badaczy erozja wybrzeża na indonezyjskiej wyspie Bali zachodzi dużo szybciej niż na innych obszarach przybrzeżnych na świecie. Zjawisko erozji to skutek ruchu fal i naturalnych przemian w środowisku, ale obecne zmiany na indonezyjskiej wyspie to wynik zmian antropogenicznych.
Erozja wybrzeża na Bali. Szybsza niż na innych wyspach
Linia brzegowa Bali zmniejszyła się w ciągu pięciu lat o ok. 8 m. Średnie tempo erozji wynosi ok. 1,20 m rocznie. Dla porównania erozja 1/4 światowych wybrzeży wynosi 0,5 m na rok. Taki wniosek wyciągnęła grupa naukowców z Indonezji, Japonii i Turcji.
Naukowcy ustalili, że największa erozja linii brzegowej na Bali jest obserwowana na południowym wybrzeżu, w dystryktach Jembrana, Tabanan, Badung, Denpasar, Gianyar, Klungkung i Karangasem.
Turystyka a zmiany w linii brzegowej
Erozja wybrzeża to naturalny proces, który towarzyszy dynamicznym przemianom w środowisku wodno-lądowym. Wahania poziomu wody w morzach są spowodowane pływami, w związku z tym przebieg linii brzegowej ulega zmianie. Ale nie tylko.
Cofanie się wybrzeży jest obecnie potęgowane przez wzrost poziomu mórz, co jest konsekwencją zmian klimatycznych. Podobny trend jest obserwowany w całej Azji, ale właśnie na Bali tempo zanikania tej strefy jest szczególne. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) poziom mórz podnosił się średnio o 2,5 milimetra rocznie w ciągu ostatnich 25 lat.
Za zmiany w środowisku naturalnym na Bali jest pośrednio odpowiedzialny sektor turystyczny. Szybki rozwój polegający na budowie nowych dróg, autostrad, rozbudowie lotnisk i tworzeniu nowej bazy hotelowej wpływa także na erozję wybrzeża – uważają naukowcy.
Występowanie erozji potęguje ponadto wycinka lasówVINCENT PREMEL / BiosphotoEast News
Występowanie erozji potęguje ponadto wycinka lasów (zwłaszcza wilgotnych lasów równikowych) i redukcja roślinności, nieprawidłowe osuszanie terenów, czy intensywny wypas zwierząt.
Szacuje się, że ponad 20 proc. wybrzeża Bali jest znacznie narażone na skutki zmian klimatu. W wyniku skumulowanej siły zjawisk może dochodzić między innymi do częstszych i intensywnych burz oraz powodzi.
Wyniki obserwacji międzynarodowego grona badaczy pojawiły się w czasopiśmie Regional Studies in Marine Science.
Wakacje pod żaglami. Jak się pływa po Polsce?Polsat News