To byłby zwrot w sprawie subwencji PiS: Partia Jarosława Kaczyńskiego może stracić pieniądze, nawet jeśli decyzja Państwowej Komisji Wyborczej zostałaby uchylona.
Państwowa Komisja Wyborcza prześwietla właśnie sprawozdanie finansowe PiS, co może skutkować odebraniem partii milionów złotych. W środę PKW odroczyła posiedzenie w tej kwestii do 29 sierpnia.
Andrzej Stankiewicz, prowadzący podcastu „Stan Wyjątkowy”, ujawnia scenariusz, który spędza sen z powiek Jarosława Kaczyńskiego. — Jest to teoria spiskowa, ale nie wykluczałbym jej całkowicie — mówi Stankiewicz.
Otóż prezes uważa, że decyzja o odebraniu PiS subwencji została już podjęta, a stoi za nią — oczywiście — Donald Tusk.
Kluczowa dla tej teorii jest powołana za czasów PiS nowa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. Teoretycznie PiS kontroluje tę instytucję. Również i teraz może Kaczyński oczekiwać, że powołani przez PiS neosędziowie Izby doprowadzą do tego, że ewentualna niekorzystna decyzja PKW zostanie uchylona.
— PiS uważa, że ma Sąd Najwyższy pod kontrolą, ale obawia się, jak zareaguje na decyzję Izby minister finansów Andrzej Domański. Kaczyński ma świadomość, że tak jak dla instytucji europejskich Izba „to nie sąd”, tak też dla obecnie rządzących może być to argument, by PiS nie dostało pieniędzy — mówi Stankiewicz. Kaczyński obawia się, że sprawa skończy się ostatecznie w gabinecie Donalda Tuska, który wyda dyrektywę Domańskiemu, by ten nie podpisał czeków dla PiS.
— Ja nie wiem, czy Domański, który jest dość świeżym politykiem PO, pierwszy raz posłem i członkiem rządu, będzie miał na tyle twardy charakter, by to zrobić. Ale trzeba przyznać, że Donald Tusk potrafi takiego charakteru nauczyć — mówi Andrzej Stankiewicz.
Do tego scenariusza odnosi się Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, który jest gościem specjalnym odcinka: — To jest prawdopodobne. Oczywiście przysporzyłoby to PiS-owi ogromnych problemów, ale też dla samego Jarosława Kaczyńskiego może to być scenariusz, który prezes będzie potrafił wykorzystać na swoją korzyść.
O co chodzi? Otóż Jarosław Kaczyński, odkąd przegrał wybory, często wspomina o „zamachu na demokrację”. A to może umocnić jego pozycję jako „uciemiężonego zbawcy narodu”. — Czy ktoś w PiS-ie podniesie rękę na prezesa, kiedy będzie toczył bój o demokrację? Nie sądzę. Na jakiś czas ucichną więc wewnątrzpartyjne spory — mówi Szułdrzyński. I przypomina, że Kaczyński już zapowiedział wielką zbiórkę społeczną wśród sympatyków PiS. — I czy to nie jest niezły sposób na mobilizowanie swoich wyborców? — zastanawia się gość programu. — Pamiętamy marsz w obronie Wąsika i Kamińskiego, kiedy wszyscy zakładali, że to będzie klapa, a jednak przyszło zaskakująco dużo osób. Może i tym razem znajdą się ci, którzy będą chcieli prezesa ratować.
Co oznaczałoby odebranie subwencji?
Kodeks wyborczy stanowi, że partia może stracić nawet 75 proc. subwencji i dotacji. Dla PiS oznaczałoby to utratę 29 mln zł wydanych na kampanię parlamentarną i 20 mln z rocznych subwencji. W sumie w całej kadencji to maksymalnie ponad 100 mln zł.
Jak pisaliśmy w „Newsweeku”, na Nowogrodzkiej wręcz trzęsą spodniami z obawy, że PKW zakwestionuje rozliczenia kampanii PiS i odbierze partii tyle pieniędzy, ile można zgodnie z kodeksem.Porównywanie PiS z PSL i Nowoczesną, które to partie straciły ogromne pieniądze przez bardzo drobne błędy, jest dyskusyjne. Bo PSL stanęło na krawędzi bankructwa, ale partia wyszła po latach z długów, a Nowoczesną – choć formalnie to osobna partia – w istocie wchłonęła Platforma Obywatelska.
Czym jest „Stan Wyjątkowy”?
„Stan Wyjątkowy” to program, w którym Andrzej Stankiewicz, Dominika Długosz, Kamil Dziubka i Beata Lubecka dyskutują o najważniejszych politycznych wydarzeniach tygodnia. Czołowi dziennikarze Onetu i „Newsweeka” zapewniają słuchaczom i widzom nieszablonową, często żartobliwą, ale zawsze merytoryczną rozmowę, a ich ogromne doświadczenie dziennikarskie i znajomość kulis polskiej sceny politycznej gwarantują potężną dawkę informacji.
Poniżej lista wszystkich dotychczasowych odcinków podcastu: