Niedziela handlowa jeszcze kilka lat temu była oczywistością, a dziś to rzadkość. Wszystko za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zakaz handlu w niedziele w Polsce został wprowadzony w 2018 roku. Pięć lat temu spośród wszystkich niedziel w roku – 29 było niedzielami handlowymi. Rok później niedziel handlowych było tylko 15. W 2020 r. liczba handlowych niedziel spadła do siedmiu i od tamtego czasu utrzymuje się na stałym poziomie.
28 stycznia to niedziela handlowa
Odkąd obowiązuje zakaz handlu, wielu z nas w każdą niedzielę sprawdza, czy może udać się tego dnia na zakupy do supermarketów oraz galerii handlowych. Zakaz handlu nie obejmuje dwóch kolejnych niedziel przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, a także ostatniej niedzieli w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Oznacza to, że w niedzielę 28 stycznia sklepy będą otwarte. Bez problemu będzie można udać się na większe zakupy do galerii handlowych oraz supermarketów, tj. Biedronka, Lidl, Aldi, Kaufland, Auchan, Carrefour, Stokrotka i Dino. Otwarte tego dnia będą także sklepy Leroy Merlin, Castorama, OBI, Decathlon, czy JYSK.
Niedziele handlowe w 2024 roku – lista
Niedziel handlowych w 2024 roku nie będzie zbyt wiele, dlatego warto wiedzieć, kiedy będą miały miejsce, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym roku niedziele handlowe przypadną w następujące dni:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Co grozi za złamanie zakazu handlu w niedzielę?
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi właścicielom sklepów kara finansowa od 1000 do nawet 100 000 złotych. Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki. Na liście sklepów oraz placówek, które mogą być otwarte w każdą niedzielę znajdują się m.in.:
- apteki,
- sklepy (w momencie, gdy sprzedawcą będzie właściciel),
- stacje paliw,
- restauracje,
- kawiarnie,
- puby,
- piekarnie i cukiernie,
- sklepy i placówki na dworcach,
- kwiaciarnie.