– Któregoś dnia w mojej głowie wybuchła bomba. Leżałem na podłodze, nie mogąc się ruszyć. Wtedy umówiłem się na wizytę do lekarza – opowiada Marcin. Mężczyźni coraz częściej cierpią na zaburzenia lękowe.
Plaża z widokiem na most łączący Kopenhagę z Malmö. Ciepłe sierpniowe powietrze i promienie słońca przebijające spomiędzy chmur, szelest trawy. W takich okolicznościach 32-letni Dawid Polak poczuł, jak drętwieją mu kończyny, zaciska mu się żołądek, a klatka piersiowa zapada. W jego głowie zaczęła się gonitwa myśli. Każda kolejna była coraz gorsza. Pierwszy odruch: uciec do hotelu, zamknąć się w pokoju i schować przed światem.
– Kiedyś tak właśnie bym zrobił. Ale odkąd wiem, że ten stan to objaw zaburzeń lękowych, staram się radzić sobie inaczej – mówi. Wstał, żeby rozchodzić napięcie, zadzwonił do bliskiej osoby, sięgnął po przekąskę. To pozwoliło mu przerwać spiralę lęku i wrócić do rzeczywistości.
Zrobił sobie jeszcze zdjęcie, które wrzucił na swój profil na Instagramie. Opisał, co się z nim dzieje. I dodał: „Nie pozwolę sobie, żeby to całe lękowe pierdololo odebrało mi radość z życia. Nic z tego”.
Facet nie może być mięczakiem
Gdy pytam go o ten post, odpowiada bez wahania: – Lęk nazwany głośno przestaje być tak straszny. To, że pomiędzy wpisy naukowe, z których głównie składa się mój profil, wrzucam te o zdrowiu psychicznym, jest dla mnie trochę jak terapia. I robię to mimo komentarzy, że „o takich sprawach nie powinno się głośno mówić”. One pokazują, że właśnie powinno, bo to wciąż tabu – mówi.
Wie, jak bardzo to ludziom pomaga. Piszą, że gdy widzą, że ten chłopak lubiący podróże, biotechnolog i naukowiec zmaga się z problemem psychicznym i głośno o tym mówi, to może oni też nie mają się czego wstydzić.
– A wiem, jak wiele osób, szczególnie mężczyzn, się wstydzi. Nie chcą zostać uznani za mięczaków. Ja miałem już za sobą doświadczenie depresji, więc udanie się do psychiatry, gdy dopadły mnie lęki, nie było aż tak problematyczne – mówi.
Chociaż przyznaje, że długo nie potrafił zrozumieć, co się z nim dzieje. Wydawało mu się, że to normalne czuć lęk. Dopóki ten lęk nie zaczął przejmować kontroli nad jego życiem. Miał problemy, by wyjść z domu, wyjechać. Lęk potrafił go paraliżować na zakupach czy w pracy. Rzeczy, które kiedyś nie sprawiały mu kłopotu, stały się trudne.
To trafia do głowy i dołuje
Uczy się rozpoznawać, skąd się to wzięło. Na pewno dołożyło się dzieciństwo. Mama, która dmuchała i chuchała za każdym razem, gdy coś sobie zrobił – to otworzyło drogę do lęku o zdrowie. Nawet najmniejszy ból zaczął się wydawać poważnym zagrożeniem, początkiem groźnej choroby. Według Dawida do zaburzeń doprowadziły też czasy, w jakich żyjemy.
– Otacza nas mnóstwo bodźców, mózg nie wyrabia z ich przetwarzaniem. Do tego oczekiwania wobec mężczyzn stają się trudne do dźwignięcia. Z mediów społecznościowych atakują nas obrazy pięknych, wyrzeźbionych facetów, którzy mają świetną karierę, pieniądze. Jednocześnie są idealnymi partnerami, ojcami, potrafią i pobawić się z córką, i naprawić cieknący kran. To trafia do głowy i dołuje. Wywołuje lęk, że nigdy się takim nie będzie – mówi Dawid.
Jednocześnie zauważa, że mężczyznom brakuje wzajemnego wsparcia. Relacje kobiet z przyjaciółkami są głębsze. A nawet jeśli nie mają nikogo bliskiego, z pomocą przychodzą grupy kobiece na Facebooku, gdzie mogą się wygadać czy znaleźć koleżankę na wspólne wyjście. – Szukałem takich możliwości i opcji dla mężczyzn brak. Kumpla mogę poznać co najwyżej na siłowni czy w pracy. I mało prawdopodobne, że trafię na kogoś, kto jest gotowy mówić o emocjach – stwierdza.
Według Dawida współcześni mężczyźni są osamotnieni. I tak będzie, dopóki nie zmieni się kulturowe podejście do męskości i dalej będzie obowiązywać hasło: „Chłopaki nie płaczą”.
Agresywna maska mężczyzn
Statystyki pokazują, że samotność jest ogromnym problemem mężczyzn. Szczególnie młodych. Z raportu „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” Instytutu Pokolenia wynika, że z samotnością boryka się 65 proc. Polaków w wieku 25-34 lata oraz 57 proc. przed 24. rokiem życia.
To poczucie bycia osamotnionym może prowadzić do zaburzeń lękowych. Do tej pory wydawało się, że dotyczą one głównie kobiet. Jak jednak zauważa psychiatrka Irena Najbar, jeśli weźmie się pod uwagę najpoważniejsze przypadki depresji, to statystyka się wyrównuje. – Podobnie może to wyglądać z zaburzeniami lękowymi. To skłania do myślenia, że więcej kobiet decyduje się udać po pomoc na wcześniejszym etapie choroby. A mężczyźni zwlekają dłużej, dlatego może się wydawać, że rzadziej zmagają się z zaburzeniami psychicznymi – mówi Najbar.
Na to, że mężczyźni coraz częściej zmagają się z lękiem, wskazują też badania brytyjskiej organizacji zdrowotnej Bupa. Wynika z nich, że między 2020 a 2022 r. 13-krotnie wzrosła liczba wyszukiwań w internecie hasła „objawy zaburzeń lękowych u mężczyzn”.
Najbar podkreśla, że jednocześnie trudniej je u mężczyzn rozpoznać, bo mogą się nieco inaczej objawiać. – Społeczeństwo przyzwala kobietom i mężczyznom na inne zachowania. One mogą pokazywać łzy, smutek, lęk. Mężczyźni raczej maskują je pod postacią agresji czy drażliwości. Może się to też wiązać z niebezpieczną jazdą samochodem, ucieczką w alkohol i używki. Trudno zapytać kogoś, kto zginął w wypadku, co działo się z jego zdrowiem psychicznym, ale jest podejrzenie, że część takich zdarzeń to właśnie efekt zaburzeń – wyjaśnia psychiatrka.
Kryzys wieku średniego
Coraz więcej mężczyzn skarży się też na kryzys wieku średniego i z nim wiąże początek zaburzeń lękowych. Choć nie jest to termin naukowy i nie znajdziemy go w klasyfikacjach psychiatrycznych, to Najbar przyznaje, że coś jest na rzeczy.
– Jak pokazują badania, dotyka on ok. 10 proc. osób będących na półmetku życia. To, że częściej spotyka mężczyzn, może wynikać z dwóch rzeczy. Po pierwsze, istnieje społeczne przekonanie, że właśnie ich taki kryzys dotyka, więc siłą sugestii częściej go u nich widzimy. Po drugie, kobiety są bardziej autorefleksyjne – skłonne analizować zmiany życiowe na bieżąco, po kawałku. Mężczyźni częściej robią to jednorazowo, zbierając wielką paczkę doświadczeń, co rzeczywiście może być trudne i doprowadzić do kryzysu – podkreśla ekspertka.
Z takim kryzysem wiąże swoje objawy 39-letni Marcin. – Podczas pandemii zacząłem myśleć o tym, że pół życia mi minęło, że właściwie to już wchodzę na prostą drogę ku śmierci. Że zaraz zacznę tracić bliskich – opowiada. Zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze młody, ale co zrobić, kiedy takie myśli przejęły jego życie? Razem z nimi pojawiły się bóle w klatce piersiowej, problem ze złapaniem oddechu. Kilka razy był przekonany, że ma zawał i umiera. Zaczął też doznawać lęku, gdy wokół było za dużo ludzi czy zbliżał się deadline w pracy.
Jak ojciec
– Na pewno to, czym się zajmuję, nie pomaga. Pracuję w reklamie, czyli od zlecenia do zlecenia. Terminy wiecznie gonią, klienci lubią podsyłać poprawki w ostatnim momencie. I ja jestem za to odpowiedzialny jako głowa zespołu – mówi.
Stwierdza, że reaguje lękiem także dlatego, że jego ojciec robił to samo. Taki wyniósł wzorzec z domu: kiedy dzieje się cokolwiek stresującego, trzeba się przejmować do granic wytrzymałości. Jego ojciec dalej taki jest. Nigdy nie poszedł po pomoc. Marcin też zwlekał, wydawało mu się, że wizyta u psychiatry jest dla skrajnie chorych.
Odważył się jednak, by zacząć rozmawiać o tym, co się z nim dzieje, z kilkoma bliskimi przyjaciółmi. Okazało się, że zmagają się z podobnymi problemami. I że biorą leki, chodzą na terapię. To dało mu do myślenia.
– Aż któregoś dnia w mojej głowie wybuchła bomba. Leżałem na podłodze, nie mogąc się ruszyć. Czułem, że dłużej tak nie dam rady. Wtedy umówiłem się na wizytę do lekarza – opowiada.
Czuje się lepiej, chociaż dalej ma poczucie, że pod względem emocjonalnym – jako mężczyzna – jest w gorszej pozycji. – Żyję w kraju, w którym powszechne jest przekonanie, że prawdziwy facet nie powinien pokazywać słabości. I to na mnie ciągle wpływa – podkreśla ze smutkiem.
Przyzwolenie na emocje
Socjologa prof. Tomasza Sobierajskiego nie dziwią takie refleksje. Chociaż dużo się zmienia, to męskiej części populacji wciąż przekazywane są te same wzorce.
– Młodzi mężczyźni nie mogą być inni, bo są wychowywani przez tych, którzy przyswoili toksyczną męskość, jaką przekazali im ojcowie i dziadkowie – wyjaśnia. – To duży problem: mówi się o tym, że te maczystowskie wzorce są złe, ale nikt nie proponuje nowych, lepszych. Odzwierciedla to też obecna sytuacja polityczna. Z jednej strony mamy Konfederację, proponującą tradycyjne wzorce męskości, które w praktyce mężczyzn osłabiają, a z drugiej jest Lewica, mówiąca, że stare są złe, ale nie dająca żadnych rozwiązań ani przykładów. Nawet jeśli mężczyźni chcą się zmienić, to brakuje im do tego narzędzi.
Do tego komunikaty, by otwarcie mówić o swoich emocjach, są kierowane głównie do kobiet. – A nawet jeśli te treści są płciowo neutralne, to i tak ich głównymi odbiorczyniami są kobiety. One kulturowo zawsze miały większe przyzwolenie na emocjonalność – mówi Sobierajski.
Według niego mężczyznom wciąż nie pozwala się na mówienie o słabościach. Relacje między nimi to ciągle walka kogutów. Podszyta strachem przed ośmieszeniem.
– Co ich zresztą spotyka i to nie dlatego, że inni mężczyźni nie czują podobnie, tylko zakładają przed sobą nawzajem maski. Nikt ich nie przygotowuje na to, że może boleć dusza – mówi socjolog.
Wpływ otoczenia
Udanie się po pomoc jest w tym wszystkim kluczowe. Psychiatrka Irena Najbar zachęca, by wspierać innych w podjęciu tej decyzji. – W bliskiej relacji można powiedzieć wprost: „Widzę, że masz trudny czas, warto się skonsultować ze specjalistą”. Potem można pomóc w wyborze lekarza i zaproponować towarzyszenie w drodze do placówki – podpowiada.
Marcin jest przekonany, że gdyby nie rozmowy ze znajomymi i to, że żyje w liberalnej bańce, w której o zdrowiu psychicznym mówi się sporo, nigdy nie poszedłby do psychiatry. I gdyby nie partnerka, która cierpliwie powtarzała, że leczenie to nie wstyd.
Zauważa: – Wolę sobie nie wyobrażać, co by ze mną było, gdybym żył na wsi, wśród ludzi wyznających konserwatywne wartości. Albo dojechałyby mnie lęki, albo otoczenie, gdybym o nich głośno wspomniał. Miałem szczęście, którego wielu nie ma.