Do dziś autorzy licznych artykułów bez zająknięcia godzą dwa rozbieżne fakty: ten, że pierwszy „Elementarz” Mariana Falskiego z Alą w roli głównej wyszedł w 1910 r., jak i ten, że Alina Margolis, która miała być pierwowzorem głównej bohaterki, urodziła się 12 lat później.
W romantycznej wersji książka przeszła do historii w szarej kopercie. Pięćdziesięcioletni prawie Marian Falski osobiście dostarczył ją do mieszkania przyjaciół, na ulicę Przejazd 20, dziś Tuwima. Margolisowie byli lekarzami: Anna pediatrą i ftyzjatrą, Aleksander – internistą, dyrektorem szpitala. Zamożni. Wakacje spędzali za granicą, zatrudniali nianię i gosposię, mieli samochód.
Był rok 1929, urodziny ich córki. W najbardziej zuchwałym scenariuszu siedmioletnia Alinka nie mogła widzieć siebie w starszej wersji, w getcie. Nie mogła planować ani tego, że z getta ucieknie, ani tego, że z własnej woli tam wróci. A potem znowu ucieknie i w ramach odkupienia będzie pomagała wyciągać innych – np. Marka Edelmana, swojego przyszłego męża. Nie mogła siebie widzieć w roli pielęgniarki w powstaniu warszawskim. Nie uwierzyłaby pewnie, że po tym wszystkim będzie musiała uciec z kraju, za który walczyła, i jako pięćdziesięciolatka powtórzy studia medyczne, żeby móc leczyć we Francji. Mimo że w Polsce była już wysokiej klasy specjalistką w leczeniu cukrzycy dziecięcej, o krok od habilitacji. Mała Alinka chciała być nauczycielką. Nie marzyła, że do późnych lat będzie ratowała dzieci na kolejnych wojennych frontach: w Wietnamie, Salwadorze, Czadzie, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie. Zawsze po stronie słabszych, prześladowanych.
Zanim jednak to wszystko się wydarzyło, nieśmiało rozerwała kopertę z prezentem. Czy umiała już czytać, czy to matka przeczytała jej tę słynną dedykację? „Ali z Elementarza – Autor” – napisał na pierwszej stronie Falski. I dorzucił żartobliwie: „Ala ma kota”.
Foto: Wikimedia
Grant na elementarz
Marian Falski miał z tym podręcznikiem szczęście. Znana działaczka narodowa z Kresów, właścicielka ziemska Maria Wierzbicka szukała akurat sposobu na sensowną lokatę z celem społecznym – w nowatorskim elementarzu dojrzała cel idealny. Falski zdobył więc coś w rodzaju grantu. Choć pracował nad nową metodą nauki czytania „raczej dla zainteresowania”, a nie z zamiarem wydania podręcznika – jak przyznał w książce „Z okruchów wspomnień” (Wydawnictwo UKW, Bydgoszcz, 2007). Nie był naukowcem, na miano nauczyciela jeszcze nie zasługiwał. Z zawodu – inżynier technolog. Obronił pracę dyplomową o najstarszym piecu odlewniczym i na tym skończyła się jego inżynierska przygoda. Utrzymywał się z korepetycji i domowego nauczania. W 1903 r. wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. W jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Nowowiejskiej 29 zapadła decyzja o rozpoczęciu strajku szkolnego w Królestwie Polskim; był współorganizatorem słynnego wiecu z 29 stycznia 1905 r., kiedy to na warszawskiej Politechnice zniszczono portret cara Mikołaja II. Falski zaangażował się w tajne nauczanie młodzieży, sprzeciwiającej się rusyfikacji. Wykładał matematykę, podstawy ekonomii i historię kultury. Działał też jako szkoleniowiec i agitator PPS, miał partyjną pensję. Nie o pieniądze jednak chodziło – za naukę dzieci z zamożnej rodziny w Brwinowie Falski dostawał 100 rubli miesięcznie, za pracę u podstaw dla PPS – raptem 20 rubli.
„Ali z Elementarza – Autor” – napisał na pierwszej stronie Marian Falski. I dorzucił żartobliwie: „Ala ma kota”
Był rozpoznawalny w środowiskach niepodległościowych. Z kolegą, który go skontaktował z Wierzbowską, znał się ze studenckich czasów, z konspiracyjnego Komitetu Kółek Uczniowskich dla Kresów, a Wierzbowska angażowała się w tajne nauczanie dzieci polskich na Kresach. Zgodziła się z Falskim, że pierwsza książka w życiu dziecka powinna być piękna, żeby zachęcić do nauki, ale i pozostawiać po sobie jak najmilsze wspomnienia. Elementarze wówczas wydawano w budżetowych oprawach i skąpej szacie graficznej. Ten Falskiego był kompletnie inny. Przygotowany z myślą o wszystkich – a nie tylko zamożnych – wyszedł w dużym nakładzie 10 tys. egzemplarzy w sztywnej okładce, na bardzo dobrym papierze. Zdobiły go duże, kolorowe ilustracje, wykonane pastelami, na podobieństwo dziecięcych rysunków.
Kokarda i spinki
„Elementarz” Falskiego był najdłużej wydawanym polskim elementarzem. Opracowywany przez autora w kilku wersjach: dla dzieci wiejskich, miejskich, wszystkich naraz, dla dorosłych, dla żołnierzy, dla Polaków za granicą, w szesnastu aktualizowanych wydaniach i pod różnymi tytułami. Zasadniczo jednak z podobnymi czytankami skonstruowanymi według tej samej, choć również modyfikowanej metody nauki czytania i pisania. Wielokrotnie wznawiany. W 1945 r. wydawnictwo uzyskało prawa do „Elementarza powiastkowego dla dzieci wiejskich” Falskiego i skróciło nazwę, poprzestając na jednym słowie – „Elementarz”. I tak go pamiętamy. Aż do połowy lat 70. był w polskiej szkole monopolistą. Wtedy właśnie, na zlecenie władz partyjnych, polscy pedagodzy pojechali do ZSRR po nowe pomysły na uczenie liter i pisania. Przedwojenna lewicowa działalność Falskiego przestała się liczyć i autor popadł w niełaskę.
Do dziś WSiP wznawia jednak ostatnie wersje „Elementarza” – tę z lat 60. z ilustracjami Jerzego Karolaka, w której Ala ma krótkie włosy spięte czerwoną kokardą, oraz wersję z 1974-1975 r. z ilustracjami Janusza Grabiańskiego, w której kokardę na włosach Ali zastąpiła modna wówczas spinka, a miejsce niskich bloków zajęły wieżowce. Dzieci uczyły się z nich jeszcze w latach 80. Dziś „Elementarz” polecają sobie ambitniejsze matki, które chcą, aby ich dzieci samodzielnie uczyły się czytać w domu jeszcze przed pójściem do zerówki. Hasło „Ala ma kota” żyje do dziś, a imię Ala nadal symbolizuje pierwszoklasistkę. Dlaczego właśnie na to imię padł wybór Falskiego?
To ja byłam Alą
Pierwszą wersję książki Falskiego – „Nauka czytania i pisania dla dzieci” z 1910 r. – ilustrował Jan Rembowski, ceniony malarz. Na okładce, na tle pnących róż – dziewczynka i chłopiec o płowych, przyciętych na pazia włosach. Poważni, zapatrzeni w dal. Pierwsza czytanka jest bardzo krótka: „Ala i As”. Tylko tyle. Falski podkreślał, że nowe litery trzeba wprowadzać powoli – po jednej lub dwie na stronę. Mają się dobrze utrwalić. Nijak się ma do tego dzisiejszy szkolny wyścig, kto szybciej i więcej się nauczy.
Foto: Wikimedia
Ala, dziewczynka z okładki, nosi w tej pierwszej wersji krótkie, jasne włosy, prostą, brązową bluzkę i pończochy, zieloną, rozkloszowaną spódniczkę do kolan. As jest brązowym psem w białe łaty. Psem olbrzymem – przynajmniej z dziecięcej perspektywy. I trochę nieforemnym: ma zbyt długi tułów, za grubą szyję – tak mogłoby psa narysować dziecko. Pytanie, czy dziecko narysowałoby Ali tak poważną, a właściwie tak smutną minę jak w ilustracjach Rembowskiego? Graficzny pierwowzór tej pierwszej Ali potwierdza Falski we wspomnieniach – to Janina (Nunka) Rembowska, córka ilustratora. Zmarła na gruźlicę tego samego roku, kiedy wyszedł elementarz z jej podobizną. Nie zdążyła się już z niego uczyć.
Dedykacja z 1929 r. od lat służy jako dowód na to, że to Alina Margolis była pierwowzorem Ali z „Elementarza”. Również ona polubiła tę historię. Swojej autobiografii nadała tytuł: „Ala z »Elementarza«”, choć życiorysu wystarczyłoby jej na kilka jeszcze mocniejszych tytułów. W filmie dokumentalnym pod tym samym tytułem powtórzyła historię z prezentem: „Pan Marian Falski był przyjacielem moich rodziców. Moje imię Ala bardzo się nadawało do »Elementarza«. Mój młodszy ode mnie o sześć lat brat dostał w rewanżu od mamy imię Janek i znalazł się także w »Elementarzu«, a także Zosia, która się nami opiekowała”.
Do dziś autorzy licznych artykułów bez zająknięcia godzą dwa rozbieżne fakty: ten, że pierwszy elementarz Mariana Falskiego z Alą w roli głównej wyszedł w 1910 r., jak i ten, że Alina Margolis, która miała być pierwowzorem głównej bohaterki, urodziła się 12 lat później.
Bąka, duka, a czytać nie potrafi
Jak to się stało, że inżynier Falski wpadł na pomysł opracowania nowej metody nauki czytania – nie jest jasne. W grudniu 1906 r. za spiskowanie przeciw caratowi został osadzony w warszawskiej Cytadeli, ale uniknął wieloletniego więzienia. Musiał za to uciekać za granicę. Osiadł w Krakowie (wtedy Cesarstwo Austrii), potem w Zakopanem. Podróżował też ze swoimi uczniami do Włoch, Francji i Szwajcarii. Kiedy w 1909 r. wrócił z zagranicznych podróży, polskie dzieci zaczynały naukę od rozpoznawania liter, z których następnie składały słowa. Falski zwrócił uwagę, że uczniom to przeszkadza. „Zauważyłem, że (uczeń) niektóre wyrazy czyta szybko i gładko, a nad innymi zatrzymuje się, bąka, duka, plącze litery, jakby posługiwał się dwiema odrębnymi metodami – rozpoznawaniem wyrazów z ogólnego kształtu i składaniem z liter, które wydawałoby się należy metodycznie zespolić” – wspominał. I postanowił to zmienić.
Z powodu działalności rewolucyjnej Falski miał na pieńku nie tylko z władzą, ale i z rodziną. Kiedy jeszcze agitował politycznie, rodzinny majątek w Naczy (dziś Białoruś) podupadał. Ojciec Falskiego był chory, a syn nie planował zakopać się na rodzinnej wsi. Falski nie wrócił tam nawet po śmierci rodziców. Scedował swoje prawa na starszą siostrę, młodszą Janinę zabrał do Warszawy. Jeśli więc szukać osobowego pierwowzoru Ali, Janinka była nim na pewno.
„Miałem do wykorzystania liczne materiały z życia dzieci, zebrane przedtem od rodziny (głównie od mojej matki z obserwacji nad najmłodszą siostrą – Janinką) poza tym od szeregu znajomych, zbierających m.in. wypowiedzi dzieci chłopskich i robotniczych” – wspominał później pytany o „Pierwszą czytankę. O Janku, Ali i Zosi”, wydaną w Krakowie w 1912 r. Miała być metodycznym uzupełnieniem „Nauki czytania”. Autor zaplanował w niej „powtarzanie się tych samych i łatwych wyrazów” i to, że odejdzie od uczenia czytania i pisania na wypisach z innych dzieł, w zamian przygotuje dzieciom ich prawdziwą, pierwszą książkę. Z opowieścią, którą będzie snuł konsekwentnie i za którą dzieci będą mogły samodzielnie podążać.
Wuj żartował
Które wydanie „Elementarza” Falskiego mogła mieć w ręku mała Alinka Margolisówna, skoro urodziła się w 1922 r.? W kolejnych wersjach z tego roku: „Elementarzu powiastkowym dla młodzieży” oraz w „Elementarzu powiastkowym dla żołnierzy” – nie ma Ali. Rządzą tam Tomek, Jacek i Adam.
Kolejna wersja to „Elementarz powiastkowy dla dzieci” z 1923 r. z ilustracjami Zofii Stryjeńskiej. Pierwszymi wyrazami do nauki są tu: las i lis, Alę poznajemy dopiero na kolejnych stronach. Jest dziewczyńska, radosna i bardziej dynamiczna od swoich poprzedniczek. Jasne warkocze podrygują w biegu, przy jej boku hasa czarny jak smoła, olbrzymi pies As.
W 1933 r. Falski przygotował „Elementarz tematowy dla szkół miejskich” i „Elementarz powiastkowy dla szkół wiejskich” – tu po raz pierwszy Ala ma kota, nie tylko Asa. Aż w 1949 r. zostanie jej tylko As, a kota będzie podziwiała u innych dzieci.
– Wuj Falski zażartował z Aliny. „Elementarz” już był, kiedy się urodziła, nie mogła być pierwowzorem, ale chciał jej zrobić przyjemność – twierdzi dr n. med. Marek Wroński, lekarz i naukowiec, słynny tropiciel plagiatów w polskiej nauce, cioteczny wnuk Falskiego.
Ala, bo tak najkrócej
Ala jest wyrazem krótkim, w którym powtarza się samogłoska a. To ułatwia naukę. Kiedy dziecko nauczy się rozpoznawać jeden choćby krótki wyraz, w innych będzie potrafiło rozpoznać ten sam schemat – dźwięków (głosek) i ich zapisu graficznego (liter). W ten sposób, stopniowo, na zasadzie wyszukiwania podobieństw będzie odkrywać cały system pisma: w nowo poznanych wyrazach nauczy się wydzielać pojedyncze dźwięki i odróżniać ilustrujące je litery, a potem nauczy się układać z liter całe wyrazy. Żeby to ułatwić, Falski podsuwa dziecku najpierw najprostsze i możliwie najkrótsze kombinacje liter. Dlatego pierwsze czytanki z „Elementarza” brzmią sztucznie i trochę dziwacznie: „Tu stoi Ola i tato Oli. A to ule taty. Ile uli tu stoi?”.
Nie zestawiał wyrazów tak, żeby zaczynały się na tę samą literę, ale w taki sposób, aby powtarzały się w nich te same grupy dźwięków, tylko w różnych konfiguracjach, np. As, Ala, las, lisy, lala, Ola, Tola z pierwszych stron podręcznika. Stopień trudności w „Elementarzu” rośnie bardzo powoli. Późno Falski wprowadza dwuznaki jak cz, sz albo ch. W wydaniu z 1971 r. np. wyraz „szkoła” znajdziemy dopiero na stronie 122.
Kolejna zasada: najpierw głośne czytanie z wielokrotnym powtarzaniem, potem pisanie.
We „Wskazówkach metodycznych do elementarza” Falski tłumaczy: „Najpierw wprowadzony zostaje wyraz As (nazwa psa) z literami A i s – wyraz najkrótszy i bodaj najłatwiejszy (samogłoska ze spółgłoską szczelinową, syczącą) do rozłożenia na dźwięki. Następnie – wyraz Ala (imię dziewczynki), powtarzający poznany dźwięk i literę a, i wprowadzający nową literę l o łatwym również dźwięku (spółgłoska półotwarta)”. Pierwsze wyrazy i litery dobrane są tak, aby umożliwiały składanie kolejnych wyrazów. Częste powtarzanie ma dobrze utrwalić nowo poznane litery.
Falski radził nauczycielom, aby na swoich uczniów spojrzeli jak na naukowców, przed którymi stoi zadanie rozszyfrowania po raz pierwszy hieroglifów. Pisał: „Poznanie pisma staje się w tych warunkach zajmujące i kształcące, jest właściwie zarodkiem naukowego badania”.