Szef rosyjskiej dyplomacji odpowiadał w czwartek na pytania dziennikarzy dotyczące kontroli broni atomowej. Rosja oświadczyła, że rozmowy na ten temat z USA są niemożliwe bez uwzględnienia sytuacji wojennej w Ukrainie. Tym samym Kreml jednoznacznie odrzucił propozycję USA, żeby powrócić do rozmów na ten temat.

W trakcie konferencji Siergiej Ławrow został zapytany, czy jego zdaniem może dojść do powtórzenia scenariusza z tzw. kryzysu kubańskiego z 1962 roku, kiedy USA i Związek Radziecki stanęły na granicy konfliktu nuklearnego. Odpowiedź rosyjskiego polityka była zaskakująca. – Putina nigdy nie groził użyciem broni jądrowej – wskazał Ławrow.

Rosja. Ławrow zastrzega

Zdaniem strony rosyjskiej Waszyngton chce rozmawiać na temat kontroli arsenałów jądrowych, ponieważ „próbuje ustanowić kontrolę nad arsenałem nuklearnym Rosji i zminimalizować ryzyko nuklearne dla siebie”. W lutym 2023 roku Federacja Rosyjska zawiesiła swoje uczestnictwo w układzie „Nowy SART”, który ograniczał posiadanie liczby głowic jądrowych przez oba państwa.

Równocześnie dodał, że Stany Zjednoczone same kreują takie ryzyko dla siebie. Tymczasem rosyjscy przedstawiciele i Putin wielokrotnie uciekali się w swojej retoryce do przypominania, że Rosja jest mocarstwem atomowym.

W kwietniu 2022 roku sam Siergiej Ławrow mówił o ryzyku wojny nuklearnej.

– Nie chciałbym sztucznie podnosić tego ryzyka. Wielu by tego chciało. Niebezpieczeństwo jest poważne, realne. I nie możemy go lekceważyć – wskazał.

Rosja. Władimir Putin mówi o bombie jądrowej

Na początku października Władimir Putin powiedział, że „w przypadku ataku na Rosję w powietrzu pojawiłyby się setki rakiet. Nikt nie ma szans na przeżycie”. Następnie wskazał na możliwość przeprowadzenia testów nuklearnych.

W czerwcu Putin wskazywał, że Rosja może użyć broni jądrowej do obrony.

– Broń jądrowa została stworzona, aby zapewnić nasze bezpieczeństwo w najszerszym tego słowa znaczeniu – zaznaczył. W tym samym miesiącu zaufany politolog Kremla Siergiej Karaganow pisał, że prezydent powinien „wykazać się odwagą do użycia broni jądrowej”. Jego artykuł zatytułowano: „Wyboru nie ma: Rosja będzie musiała przeprowadzić atak jądrowy na Europę”.

Na początku roku „Wall Street Journal”poinformowało, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zakończyły rozmieszczanie na Białorusi taktycznej broni nuklearnej. Zdaniem ekspertów, główny ośrodek zlokalizowany jest w bazie lotniczej w Lidzie, położonej 40 kilometrów od granicy z Litwą

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version