Prokuratura Krajowa 23 lutego poinformowała, że prokurator generalny Adam Bodnar podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu ds. inwigilacji Pegasusem. W jego skład wejdą prokuratorzy specjalizujący się w prowadzeniu takich postępowań. Mają oni odegrać kluczową rolę w śledztwie dotyczącym wykorzystywania oprogramowania szpiegowskiego przez polskie służby.

Zobacz wideo
Tusk przekazał wieści w sprawie odblokowania KPO. „Jutro dowiemy się, że…”

Adam Bodnar powołał zespół ds. Pegasusa. Prokuratorzy zajmą się zgłoszeniami z całego kraju

Adam Bodnar wydał swoje zarządzenie 20 lutego. Prokurator generalny zdecydował, że postępowania dotyczące legalności korzystania z Pegasusa będzie prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Prokuratura przekazała, że „na początkowym etapie zespół zajmie się rozpoznaniem wszystkich zawiadomień z terenu całego kraju dotyczących wykorzystania oprogramowania Pegasus”. Śledczy kompletują obecnie skład zespołu.

Sprawą korzystania z Pegasusa zajmuje się również sejmowa komisja śledcza. Jej członkowie badają legalność czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. przez służby specjalne, policję i rząd. Chodzi o przypadki stosowania oprogramowania szpiegowskiego w okresie od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.

Sąd: CBA korzystało z Pegasusa w nielegalny sposób

Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, w 2023 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł, że Centralne Biuro Antykorupcyjne korzystało z Pegasusa w nielegalny sposób. Stwierdzono wówczas, że dowodów pozyskanych z użyciem oprogramowania szpiegowskiego nie można brać pod uwagę w procesach karnych.

„Oprogramowanie typu spyware daje pełen dostęp do urządzenia mobilnego, pozwala tym samym na uzyskiwanie i utrwalanie danych z niego. Tyle tylko, że do jego instalacji dochodzi w drodze ominięcia i przełamania zabezpieczeń – włamania na telefon – i to w sposób naruszający jego strukturę. Tymczasem obwiązujące przepisy dotyczące kontroli operacyjnej (…) nie zezwalają na tego rodzaju działania, nie przewidują takiej możliwości” – napisano w uzasadnieniu wyroku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version