Adam Bodnar stwierdził, że prezydent dysponuje kompetencją opisaną w konstytucji – prawem łaski i może skorzystać z tego prawa.
– Nie musi wszczynać osobnego, odrębnego postępowania z Kodeksu postępowania karnego. Co więcej, jeśli spojrzymy na poprzednie ułaskawienie, to 16 listopada 2015 r., to ono odbyło się w trybie art. 139 Konstytucji. Muszę się w tej sytuacji zastanawiać, dlaczego i po co, pan prezydent angażuje prokuratora generalnego do tej sprawy – mówił Adam Bodnar.
Minister sprawiedliwości stwierdził, że jego zastanowienie budzi deklaracja prezydenta, że obowiązuje jego ułaskawienie z 2015 r. oraz to, że Maciej Wąsik i Maciej Kamiński są wciąż posłami.
Prokurator generalny pytany, czy jest konkretny termin, w którym politycy mogą opuścić więzienie stwierdził, że „to przedwczesne, by o tym mówić”.
Wkrótce więcej informacji
Wąsik i Kamiński zatrzymani. Prezydent rozpoczął procedurę ułaskawieniową
Jak dodał, wniosek złożony zostanie prokuratorowi generalnemu. Ten może na czas trwania postępowania zwolnić osadzonych z odbywania kary, aby oczekiwali na wynik postępowania w domach.
Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik zostali zatrzymani we wtorek – to pokłosie wyroku sądu drugiej instancji z 20 grudnia. Wymiar sprawiedliwości skazał byłych szefów CBA za udział w tzw. aferze gruntowej na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Do miejsca odosobnienia w stolicy trafili wprost z Pałacu Prezydenckiego.
W środowy poranek mediom przekazano pismo z którego wynika, że Mariusz Kamiński rozpoczął protest głodowy. Wieczorem do manifestacji dołączył Maciej Wąsik.