W środę w Sejmie prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił szczegółowe informacje ws. kontroli operacyjnej w Polsce, która odbywała się m.in. przy użyciu Pegasusa. 

– To jest środek kontroli operacyjnej, który niezwykle poważnie ingeruje w prywatność danej osoby, bo pozwala w zasadzie na przejęcie kontroli nad telefonem komórkowym, na wejście we wszystkie dane, które w tym telefonie są zgromadzone. I dlatego, siłą rzeczy, stosowanie tego typu metody musi budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw konstytucyjnych – mówił Bodnar.

Bodnar podkreślił też, że państwo polskie nie ma pełnej kontroli nad Pegasusem, w tym nad przetwarzaniem danych, ponieważ system ten nie jest własnością państwa, tylko działa na zasadzie licencji, która jest udzielana przez firmę izraelską.

System Pegasus. Adam Bodnar z wystąpieniem w Sejmie

– W istotę funkcjonowania tego systemu wpisane jest, że dane są przekazywane poza granice Polski. Brak jest zatem bezpieczeństwa danych i tego, co się z nimi dzieje, w jaki sposób one mogą być wykorzystywane, gromadzone, przetwarzane przez służby innych państw – zaznaczył prokurator generalny, przypominając też, że inwigilacja Pegasusem objęła „szereg osób życia publicznego”. 

– Jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali przemawiam do osób, które były ofiarą tego systemu- – mówił Bodnar.

Prokurator generalny podkreślił też, że jednym z najważniejszych wniosków debaty dotyczącej Pegasusa jest wprowadzenie kontroli nad służbami specjalnymi. – Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na konieczność dokonania reformy systemu nadzoru nad służbami ze strony sądów – powiedział.

Powołując się na raport NIK w tej sprawie, minister sprawiedliwości zaznaczył, że „sądy powinny otrzymywać wszystkie materiały dostępne na danym etapie postępowania celem rozpoznania wniosku o zastosowanie kontroli operacyjnej”. 

Adam Bodnar przedstawił statystyki ws. systemu Pegasus

Prokurator generalny podał też informację o kontrolach operacyjnych w 2023 roku. Wynika z niej, że „uprawnione organy skierowały wobec 5973 osób wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalanie rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej”, z czego „sądy zarządziły kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną wobec 5835 osób„. Spośród wszystkich 5973 osób, których dotyczyły te wnioski, w przypadku 116 osób nie uzyskano zgody prokuratora na taką kontrolę, zaś wobec 22 osób zarządzenia kontroli odmówił sąd – przekazał.

Prokurator generalny poinformował ponadto, że w 2023 roku ABW wnioskowała „o kontrolę operacyjną” wobec 220 osób, CBA – 145 osób, Krajowa Administracja Skarbowa – 33 osób, Policja – 5233 osób, Służba Kontrwywiadu Wojskowego – 32 osób, Straż Graniczna – 114 osób, Żandarmeria Wojskowa – 78 osób.

Polityk wspomniał też, że w prokuraturze trwa obecnie przegląd wszystkich kontroli, w której wykorzystano to oprogramowanie. Bodnar dodał, że z informacji podanych przez CBA, ABW i SKW wynika, że te służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę wobec 578 osób.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version