Na „Małyszomanii” wychowało się pokolenie dzisiejszych fanów skoków narciarskich w Polsce oraz ich następców. Sukcesy Adama Małysza przyciągały przed telewizory, niezależnie od tego, czy mowa była o zwykłych zawodach Pucharu Świata, czy rywalizacji np. w zimowych igrzyskach, gdzie olimpijskie tradycje Polski nie są wybitnie bogate.
Legendarny monolog Włodzimierza Szaranowicza o Małyszu
Legendą obrosło też pożegnanie Małysza z czynnym uprawianiem skoków. Telewizja Polska, która posiadała prawa do pokazywania rywalizacji skoczków, najczęściej w bój komentarza wysyłała Włodzimierza Szaranowicza. „Szaran” szczególnie pożegnał się w trakcie transmisji na żywo z idolem wielu Polek i Polaków.
„Coś niewiarygodnego. Co tydzień siadaliśmy jak do telenoweli, żeby oglądać tę rywalizację. Fenomen socjologiczny. Ile rzeczy można było przypisać podczas tej kariery. Że można wygrać ewidentnie bez układów, że jest człowiekiem rzetelnym, solidnym, posłańcem wielkich wiadomości, wielkiej nadziei” – mówił w trakcie transmisji telewizyjnej legendarny Szaranowicz.
Do tamtych słów podczas wtorkowej (tj. 9 stycznia) wizyty w Kanale Sportowym odniósł się sam adresat. Małysz nie ukrywał, że słowa Szaranowicza wzbudzają u niego wzruszenie.
– Sam się popłakałem. Co prawda nie mam tego nagranego, ale jest to w sieci. Za każdym razem, jak się to wpisze, to dalej się rozczulam. Powiem szczerze, że za moich czasów bardzo mało było takich rzeczy. Z dzieciństwa nie mam wręcz żadnych takich pamiątek. Wtedy były VHS-y, ale to też w późniejszym etapie. Pamiątek, fotografii mam bardzo mało. Ale z tych ostatnich momentów kariery, gdzieś po 2000 roku, to fani zrobili jakieś filmiki, gdzie jest np. najlepszych dziesięć skoków. To czasem sobie włączę, jak mam kiepski nastrój, albo chce się gdzieś podnieść na duchu. I nawet łezka się w oczach pojawi, szczególnie, jak słyszę Włodka, który na koniec tak reagował – przyznał Małysz.
Adam Małysz – żywa legenda skoków narciarskich
Nie ulega wątpliwości, że „Małyszomania” na dobre przywróciła modę na skoki narciarskie w Polsce, bo wielu latach zapaści. Małysz to multimedalista na wszystkich najważniejszych imprezach, które mógł w karierze zaliczyć, jako skoczek.
Na czele dorobku obecnego szefa PZN można wymienić m.in. cztery medale olimpijskie, tyle samo tytułów mistrza globu, czy również kwartet Kryształowych Kul za wygraną w cyklu Pucharu Świata. Dodatkowo Polak triumfował również w słynnym Turnieju Czterech Skoczni w 2001 roku, czterokrotnie zostawał także laureatem nagrody głównej w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 2011 roku otrzymał Superczempiona.