Parlament Węgier podczas trwającej wiosennej sesji wyraził zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO. Wniosek do izby w tej sprawie złożył premier Viktor Orban.
Przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego Orban zapowiedział w piątek podczas spotkania ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem w Budapeszcie. W kwestii ratyfikowania akcesji głosowało 194 deputowanych, spośród których 188 było za, a sześciu przeciw.
Akcesja Szwecji do NATO. Węgry podjęły decyzję
„Członkostwo Szwecji w NATO uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi” – powiedział premier Ulf Kristersson w poniedziałek po tym, jak węgierski parlament zagłosował za ratyfikacją wniosku o przystąpienie do sojuszu.
Węgry są jedynym państwem NATO, które do tej pory nie ratyfikowało decyzji o przyjęciu Szwecji do NATO. Przez długi wstrzymywała się od tego również Turcja, jednak w styczniu władze zmieniły zdanie. W drugiej połowie miesiąca parlament zgodził się na przyłączenie Szwecji do Sojuszu, pod czym następnie podpisał się prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Rezygnacja prezydent Węgier. Jednomyślna decyzja parlamentu
Na tym samym posiedzeniu węgierski parlament przyjął również rezygnację z urzędu prezydent Kataliny Novak. Za przyjęciem rezygnacji głosowało 196 posłów, spośród których nikt nie był przeciw. Przewodniczący parlamentu ogłosił również wygaśnięcie mandatu byłej minister sprawiedliwości Judit Vargi, która wycofała się z polityki. Zgromadzenie Narodowe liczy więc obecnie 198 posłów.
Prezydent ogłosiła 10 lutego swoją rezygnację ze stanowiska. Oficjalne pismo ze swoją decyzją przesłała dwa dni później na ręce przewodniczącego parlamentu.