Czwartek był jednym z najbardziej mglistych dni w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych. Mgły były rekordowo gęste przez trzy dni z rzędu. Ich strefa rozciągała się się od północnych po południowe granice kraju.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Amerykanie w gęstej mgle
Amerykańska służba pogodowa National Weather Service (NWS) wydaje ostrzeżenia dotyczące mgieł wówczas, gdy prognozy wskazują, że widzialność spadnie do około 1,2 km, a taki stan może się utrzymać przez co najmniej dwie godziny.
W czwartek rano ostrzeżenia mgłowe obejmowały znaczny obszar USA, zamieszkany łącznie przez około 90 mln osób, czyli niemal jedną trzecią populacji. Strefa alertów rozciągała się w centrum i wschodzie kraju: od terenów przy granicy z Kanadą, aż do granicy z Meksykiem na południu. Kilka alertów obowiązywało również na zachodzie. Gęste mgły panowały w części 27 amerykańskich stanów.
Jak informuje CNN, łącznie służba pogodowa ostrzegała przed gęstymi mgłami w ponad 1500 miejscach.
Według amerykańskich synoptyków wtorek, środa i czwartek były trzema najbardziej mglistymi dniami od niemal 20 lat. Jak powiedział meteorolog Daryl Herzmann z Uniwersytetu Stanowego w Iowa, tego typu dane gromadzi się od października 2005 roku.
Niewiele było widać w USA
Olbrzymie ilości wilgoci napłynęły z rejonu Zatoki Meksykańskiej. Nałożyła się ona na warstwę chłodniejszego powietrza znajdującego się bliżej gruntu gruncie. Była to pozostałość uderzenia zimy. W ten sposób powstały w wielu miejscach rozległe mgły konwekcyjne.
Takie warunki doprowadziły do wielu wypadków oraz problemów komunikacyjnych. W czwartek w stanie Indiana w gęstej mgle przechodzień zginął pod kołami ciężarówki. W środę, po karambolu zamknięty był most Lake Pontchartrain Causeway w Luizjanie. W Kansas doszło do przerw w dostawie prądu po tym jak w gęstej mgle ciężarówka staranowała słup energetyczny.
W czwartek w Chicago odwołano 8 proc. lotów zaplanowanych z międzynarodowego lotniska O’Hare, zaś 37 proc. lotów było opóźnionych.
Źródło: CNN, „Washington Post”