Na ostatnim posiedzeniu 26 kwietnia Sejm przyjął ustawę, która uznaje język lski za regionalny. Poparło ją wówczas 236 posw, 186 było przeciw a pięcioro, wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do prezydenta. Jeśli Andrzej Duda dokument podpisze, to śląski stanie się drugim, obok kaszubskiego, językiem regionalnym w Polsce. Jak jednak wynika z nieoficjalnych ustaleń „Dziennika Zachodniego”, prezydent prawdopodobnie tego nie zrobi.

Zobacz wideo
Bosak o napięciu między Dudą a Tuskiem: Powinni milczeć na swój temat

Sejm przyjął ustawę o uznaniu śląskiego za język regionalny. Andrzej Duda jej nie podpisze?

Jak poinformował portal internetowy dziennika, z ustaleń, pochodzących ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta, „Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim”. Gazeta nie podała, jakie mogłoby być uzasadnienie decyzji. Przypomnijmy, 8 maja ustawą ma się zająć Senat. Wiele wskazuje, że prawdopodobnie zostanie tam szybko przegłosowana i natychmiast trafi do prezydenta. Jednak bez podpisu Dudy, nie wejdzie w życie.

Przypomnijmy, podczas głosowania w Sejmie przeciwko projektowi ustawy głosowało 167 posłów PiS, tylko dwóch było za (Marek Wesoły oraz Bolesław Piecha). Przeciwny był także prawie cały klub Konfederacji. – Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym – mówił po głosowaniu europoseł Łukasz Kohut, cytowany przez „Dziennik Zachodni”.

Projekt ustawy dotyczącej języka śląskiego przyjęty przez Sejm. Co zyskają Ślązacy?

Ustawa umożliwia organizowanie dobrowolnych zajęć z języka śląskiego w szkołach i dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka. W miejscowościach, gdzie posługuje się nim co najmniej 20 procent mieszkańców, możliwe będzie montowanie dwujęzycznych tablic z nazwami.

Projekt ustawy złożyła 25 stycznia grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Według inicjatorów projektu ustawa będzie miała korzystny wpływ na rozwój regionu za sprawą wzrostu integracji społecznej, kapitału społecznego i zwiększenia atrakcyjności regionu.

W przeszłości siedmiokrotnie podejmowano w Sejmie próby uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną. Po raz pierwszy projekt dotyczący uznania języka śląskiego grupa posłów złożyła w 2007 roku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version