Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek (23 lutego) do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski o zbadanie zgodności ustaw z konstytucją. Dotyczą one przyjętych w styczniu tego roku ustawy okołobudżetowej na 2024 rok oraz nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym. Uzasadnienia obydwu wniosków prezydenta odnoszą się do tej samej kwestii – mandatów Mariusza Kamiñskiego i Macieja Wąsika.
Andrzej Duda wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego. „Skład Sejmu należy uznać za niepełny”
W uzasadnieniu wniosku Andrzeja Dudy do TK dotyczącego ustawy okołobudżetowej czytamy, że „w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez panów pos³ów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skład Sejmu należy uznać za niepełny”. „W efekcie za niezgodną z konstytucja należy uznać ustawę pochodzącą od takiego Sejmu” – napisał prezydent i wniósł o uznanie ustawy za niezgodną z konstytucją w całości.
Podobne argumenty odnajdujemy we wniosku dotyczącym nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym. W ocenie prezydenta „zachodzą uzasadnione wątpliwości co do tego, czy ustawa została przyjęta przez Sejm w trybie właściwym dla uchwalania ustaw. Wątpliwości te wynikają z czynności Marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.
Mandaty poselskie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały wygaszone
Mariusz Kamiñski i Maciej Wąsik, politycy Prawa i Sprawiedliwości, zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności 20 grudnia 2023 roku. Wyrok miał związek z ich udziałem w tak zwanej aferze gruntowej z 2007 roku, podczas której nadużyli władzy jako ówcześni szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W związku z tym ich mandaty poselskie zostały wygaszone.
Kwestia mandatów Kamińskiego i Wąsika pozostaje przedmiotem sporu politycznego. Środowisko PiS utrzymuje bowiem, że politycy pozostają posłami mimo prawomocnego wyroku sądu. 23 stycznia bieżącego roku byli szefowie CBA zostali bowiem ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Koalicja rządowa z kolei tłumaczy, że Kamiński i Wąsik przestali być posłami po tym, jak zostali prawomocnie skazani. – Panowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami na Sejm RP. Wynika to nie z postanowienia marszałka, nie z decyzji tej czy innej Izby Sądu Najwyższego, tylko wynika wprost z wyroku w sprawie karnej, który wydał Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia ub.r. Prawo jasno stwierdza, o tym mówi art. 99 konstytucji: jest wyrok, nie ma mandatu – tłumaczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia.