– Byłam zawiedziona, czułam się oszukana przez życie. Myślałam, że spotkałam wspaniałego człowieka, a skończyłam z toksycznym narcyzem – mówi Ela. Nie wie, dlaczego nie zauważyła „czerwonych flag” na początku związku.
Kiedy Arek pierwszy raz napisał do Eli, była w żałobie po śmierci ukochanego męża. Brakowało jej bliskości, czuła się samotna. Nowo poznany mężczyzna wydawał się stworzony dla niej. Szybko złapali dobry kontakt, wymieniali się wiadomościami, niedługo później zaczęli się spotykać. – Obsypywał mnie komplementami, kupował mi prezenty, zabierał do restauracji, robił śniadanie do łóżka. Byłam nim oczarowana. Po trzech miesiącach wprowadził się do mnie, sprzątał, gotował, prał, zajmował się domem. Czułam się wspaniale – opowiada Ela.
Całkowita kontrola
Było tylko jedno „ale”. Arek chciał zajmować się domem, bo uważał, że zrobi to lepiej niż Ela. – Na początku nie przykładałam do tego wagi, ale z czasem rozkręcał się w swoim dominowaniu. Nie podobało mu się, że zdjęcia mojego zmarłego męża są w moim domu. Nie chciał, żebym jeździła na cmentarz, zaczęłam ukrywać, że to robię – wspomina. Miał pretensje o spotkania z koleżankami i wyjścia z domu. Kontrolował wszystkie jej aktywności.
– Chodziłam wtedy na terapię, żeby pozbierać się po śmierci męża. Twierdził, że jestem wariatką. Kiedy miałam nieodebrane połączenie od niego, bałam się, co się wydarzy, jak oddzwonię. Do domu wracałam ze ściśniętym brzuchem, bo byłam przerażona, że przywita mnie awanturą – opowiada Ela. Pewnego dnia Arek zażądał, żeby wybrała między nim a swoją córką. – Kiedy podczas awantury płakałam, coraz bardziej się nakręcał. Zamiast wtedy zakończyć związek, dzwoniłam do niego, przepraszałam – mówi.
Z czasem było coraz gorzej, nakręcała się spirala przemocowych zachowań. – Z fajnego, romantycznego partnera zmienił się w potwora. Wybuchał, krzyczał, był gotów uderzyć. Którejś nocy ledwo przed nim uciekłam. Był tak agresywny, że na pewno by mnie pobił – tłumaczy. To był moment, w którym Ela zdecydowała się zakończyć roczny związek.
– Byłam zawiedziona, czułam się oszukana przez życie. Myślałam, że spotkałam wspaniałego człowieka, a skończyłam z toksycznym narcyzem – mówi Ela. Nie wie, dlaczego nie zauważyła „czerwonych flag” na początku związku. – To nie jest tak, że inteligencja może ochronić przed wejściem w toksyczny związek. Jestem zaradna, mam dom, samochód, stabilną pracę, którą lubię. Nie mam pojęcia, dlaczego z nim byłam. Jestem zła na siebie, że byłam naiwna, że dawałam mu szansę. Ale już się go nie boję i to jest mój sukces – podkreśla.
Życie z narcyzem. Paleta technik manipulacji
Na początku relacji będzie idealizował i podziwiał drugą osobę. Kiedy poczuje, że już nie musi się starać, zacznie ją deprecjonować i krytykować. – Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości funkcjonują w sposób destrukcyjny dla relacji i dla osób, które są wokół. Potrzebują nieustannych informacji o tym, że są najlepsze, najbardziej godne podziwu. Widzą tylko siebie i swoje potrzeby – tłumaczy Natalia Kocur, psychoterapeutka, założycielka Centrum Terapii „Pokonaj Lęk”. Wszystko, co robią, podporządkowują właśnie temu.
Zrobią wiele, żeby osiągnąć swój cel. – Często posłużą się manipulacją i nieakceptowalnymi społecznie formami interakcji, takimi jak wymuszanie i zastraszanie. Będą poniżać i deprecjonować osoby, z którymi tworzą związki – wyjaśnia. Bo o pełnoprawną relację z narcyzem trudno. Osobę, z którą pozostaje w bliskim związku, nie postrzega jako równoprawnego partnera, a raczej obiekt, który ma jedno zadanie. – Służy do podziwiania narcyza, realizowania jego pomysłów i zaspokajania potrzeb. Partner/partnerka nie są traktowani jako osobne jednostki, które mają swój świat uczuć, myśli przekonań i wartości. Mają być takie, jak chce narcyz, a zatem ładne, zadbane, mądre, elokwentne. Jeżeli przestają takie być, osoba narcystyczna zaczyna się frustrować i robić wszystko, żeby przywrócić dawny stan rzeczy – zauważa psychoterapeutka.
– Początki były naturalnie urocze, romantyczne i spokojne, chociaż zaczęliśmy się spotykać z dość dużą intensywnością – wspomina Marzena. Jej ówczesny partner bardzo szybko przejął inicjatywę. – Adorowaniu nie było końca. Ogromne bukiety kwiatów, które ledwo mieściły się w wazonach, wspólne wyjścia do kina, na kolacje, do barów. Małe gesty, które najbardziej cenię, na przykład moje ulubione czekoladki na wieczornym spacerze, albo większe, jak zamówienie ulubionego hiszpańskiego wina. Od samego początku mówiłam, żeby nie robił tego, jeżeli to tylko na pokaz, ale zapewniał, że chce to robić dla mnie – opowiada.
Po trzech miesiącach znajomości zamieszkali razem w jego mieszkaniu. – Byłam wtedy świeżo po stracie pracy, czułam się przybita. Na początku był bardzo wyrozumiały, cierpliwy i wspaniałomyślny. Niestety bardzo szybko zmienił się w coraz bardziej kontrolującego, niecierpliwego, apodyktycznego, władczego samca alfa – tłumaczy Marzena. Nie podobał mu się budzik po jej stronie łóżka, nie chciał utrzymywać w mieszkaniu czystości. – Wdaliśmy się także w dyskusję dotyczącą psychoterapii. Ja bardzo w nią wierzę, on w bardzo bolesny i krytyczny sposób się o niej wypowiada – zaznacza.
Na okres zimowy przeprowadzili się do Hiszpanii. – Robiłam wszystko to, co on lubił, co ograniczało się tylko do siedzenia w domu i chodzenia do restauracji. Zarzucał mi brak planowania wspólnego czasu, ale kiedy chciałam zorganizować cały dzień spędzony poza domem, zawsze mu coś nie pasowało – mówi. Z czasem Marzena zaczęła dostrzegać, że coraz bardziej mijają się w poglądach i potrzebach. – Nie szanował innych ludzi i nie szanował mnie. Traktował mnie i moje ciało jak swoją własność. Jego celem była pełna kontrola finansowa nade mną. Pewnego dnia wprost powiedział mi, że chce, żeby zrezygnowała z pracy i była w domu – tłumaczy.
Po powrocie do Polski Marzena znalazła pracę. – Nie mógł znieść tego, że wychodzę z domu. Nasza relacja zaczęła się rozpadać. Karał mnie ciszą, ignorował. Czarę goryczy przelała SMS-owa kłótnia. Pokazał wtedy, jakim jest człowiekiem – wspomina. W ostatecznej wyprowadzce od partnera, Marzenie pomogli przyjaciele. – Dzięki nim mogłam szybko opuścić miejsce i człowieka, przy którym straciłam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, który na końcu ubliżał mi, zwyzywał, poniżył – wyjaśnia.
Marzena po rozstaniu bardzo szybko doszła do siebie. Zawdzięcza to, jak zapewnia, wysokiej samoświadomości i terapii. – Jestem osobą wrażliwą, mam złożony zespół stresu pourazowego, nawroty depresji, ale jestem również wysoko funkcjonującą, pewną siebie, asertywną, dobrze wykształconą, niezależną i odważną. Znam swoją wartość. Doskonale wiem też, że mój były partner swoje ukryte niskie poczucie własnej wartości rekompensował pieniędzmi, nasz wspólny dom miał być pokazówką dla innych, a ja miałam być elementem jego rzeczywistości, którego potrzebował, aby spełniał społeczno-hierarchiczną rolę. Pomimo tego doświadczenia moje serce jest jeszcze bardziej otwarte i z tego jestem najbardziej dumna – dodaje.
Siedemnaście lat z narcyzem
– Mówił, że rodzice mnie nie kochają, że jestem z patologicznej rodziny, bo się rozwiedli. Wmawiał mi, że nasi wspólni znajomi mnie nie lubią, że się ze mnie śmieją. We wszystkim widział moją winę. Poniżał mnie tak, jak tylko mógł i sukcesywnie obniżał moje poczucie własnej wartości – opowiada Paulina. Mateusz był jej pierwszym chłopakiem. Zaczęli być razem jeszcze w liceum, potem wzięli ślub. Minęło jednak wiele lat, zanim Paulina zrozumiała, że tkwi w toksycznym związku. – A tkwiłam w nim siedemnaście lat. Teraz widzę, na co sobie pozwalał – wspomina.
Zaczęło się od wyzwisk. Używał ich zawsze wtedy, kiedy nie mogli się porozumieć. – Jak nie zgadzałam się z jego opinią i zwracałam mu uwagę na zachowanie, reagował, obrzucając mnie wyzwiskami. Potem obarczał mnie winą za wszystko, wmawiał, że jestem do niczego. A ja mu wierzyłam i pod jego wpływem zachowywałam się źle – przyznaje.
Mateusz całkowicie pozbył się hamulców, kiedy Paulina urodziła ich dziecko. – Zaczął stosować przemoc fizyczną. Pił i brał narkotyki. Dużo się kłóciliśmy, ale winą zawsze obarczał mnie. Wśród znajomych zgrywał osobę poszkodowaną. A ja byłam wykończona i zdenerwowana, płakałam całe dnie. Potem stałam się obojętna, było mi wszystko jedno – tłumaczy. Po kolejnej awanturze Paulina wyżaliła się swojej mamie. – Zachęciła mnie do rozstania. Stwierdziłam, że z jej wsparciem dam radę. Powiedziałam Mateuszowi, że chcę rozwodu. Kolejne pół roku mieszkaliśmy jeszcze razem, to był trudny czas, bo ex nie mógł pogodzić się z tym, że chcę odejść – wyjaśnia. Od ich rozstania minęły dwa lata. Paulina przyznaje, że czuje się w miarę szczęśliwa. Jest mniej nerwowa, unika kłótni. – Niestety mało kto przy mnie został, były mąż zwrócił wiele osób przeciwko mnie. Wciąż towarzyszy mi niepokój, mam nadzieję, że z czasem minie. Życie z moim mężem zburzyło mi poczucie bezpieczeństwa, nigdy nie był dla mnie wsparciem, bałam się go. Teraz nie chcę się już bać.
Uwolnić się od narcyza
Narcyz nie akceptuje zmian, które pojawiają się w toku życia. Na wszelkie sposoby da znać, że musi być tak, jak sobie życzy. – To bardzo często moment eskalacji przemocy psychicznej – zaznacza psychoterapeutka Natalia Kocur. Jedną z technik manipulacji, którą posługuję się narcyz jest gaslighting. Za pomocą kłamstw, wzbudzania wątpliwości i zaprzeczania rzeczywistości, próbuje zdestabilizować psychicznie swoją ofiarę i złamać jej przekonania.
– Co ciekawe, dla otoczenia narcyzi będą mili, ciekawi i fascynujący, ponieważ w relacjach, do których nie mają dużych oczekiwań, nie pokazują wszystkich swoich zachowań – mówi. Ich ofiarami są osoby najbliższe. Partnerki/partnerzy, dzieci, rodzeństwo. – Do mojego gabinetu terapeutycznego trafiają osoby, które są w związkach z osobami narcystycznymi. Cierpią z powodu niskiej samooceny. Im dłużej pozostają w toksycznym związku, tym bardziej czują, że są bezwartościowe. Ich partnerzy są wymagający, karzący i nieakceptujący. Kobiety codziennie słyszą, że są głupie, beznadziejne, brzydkie – opowiada psychoterapeutka. A każda próba protestu, czy postawienia się, kończy się jeszcze silniejszą przemocą psychiczną.
– W taki sposób partnerki/partnerzy narcyzów powoli uczą się bezradności w związku. Zawsze przegrywają, bo ich granice nie są szanowane – wyjaśnia. Osoba narcystyczna może uciekać się także do przemocy fizycznej i seksualnej. Jak tłumaczy, psychoterapeutka Natalia Kocur, jedynym sposobem na uwolnienie się z toksycznej relacji z narcyzem będzie ewakuacja. – Stanowcze ucięcie kontaktu, urwanie związku po wyczerpaniu wszystkich możliwości dyskusji, próśb i stawiania oczekiwań. Tylko że do tej ewakuacji warto dobrze się przygotować. Trzeba zapewnić sobie wsparcie społeczne, warto mieć zabezpieczenie finansowe i wtedy zdecydowanym ruchem się wydostać. Nie bez znaczenia będzie też psychoterapia, która pozwoli poradzić sobie ze skutkami relacji z osobą narcystyczną – zaznacza.