Produkująca znaną wodę mineralną firma Perrier musiała zniszczyć 2 mln butelek towaru. Nakazały to francuskie władze, po tym jak stwierdzono skażenie jednego ze źródeł.

Setki palet do utylizacji

Skażenie wykryto w jednej ze studni, z której Perrier pozyskuje wodę mineralną. Znajduje się ona w regionie Gard, na południu Francji. Właściciel firmy, koncern Nestlé, potwierdził, że musiał zniszczyć całą partię wody pochodzącej z tego źródła, wyprodukowaną w okresie od 10 do 14 marca. Nakazały to regionalne władze Oksytanii.

Jak poinformował Nestlé zniszczonych zostało „kilka partii butelek”, co stanowi równowartość „kilkuset palet” towaru. Według agencji AFP łącznie zniszczono 2 mln butelek wody mineralnej.

Studnia, której eksploatację zawieszono, znajduje się w Vergèze. Nestlé zapewnia, że jej działanie zostanie wznowione „w odpowiednim czasie, pod kontrolą władz”.

Tajemnicza bakteria

Chociaż firma nie poinformowała o naturze skażenia, zapewniła jednocześnie, że „wszystkie butelki znajdujące się na rynku” są „w pełni bezpieczne” – donosi serwis Euronews.com.

Według Nestlé w rejonie Gard miało dojść do „punktowego odchylenia mikrobiologicznego”, do którego miało dojść po intensywnych ulewach w tym regionie w połowie marca, wraz z pojawieniem się silnej burzy Monica.

Więcej można się dowiedzieć z dokumentu prefekta Gard z 19 kwietnia Jérôme’a Boneta, skierowanego do Nestlé i opublikowanego przez francuskie media. Jak z niego wynika, 10 marca i przez kilka kolejnych dni historyczne źródło Vergèze miało zostać zanieczyszczone odchodami (bakteriami z grupy Escherichia coli) oraz zarazkami z gatunku Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej, żyjąca głównie w glebie i wodzie oraz na powierzchni roślin).

Problemy z wodą

To kolejny problem we Francji związany z produkcją wody mineralnej. W styczniu tamtejsze władze wszczęły dochodzenie w związku z doniesieniami na temat metod oczyszczania wód mineralnych przez Nestlé.

Koncern przyznał, że dezynfekuje wodę przy użyciu lamp UV, filtrów węglowych oraz przy użyciu innych metod, których nie można stosować w przypadku „naturalnych” wód mineralnych – informuje AFP. Oprócz Perrier firma posiada też takie marki jak Vittel, Contrex czy Hepar. O tym, że Nestlé stosuje metody oczyszczania zarezerwowane dla wody kranowej w odniesieniu do wód mineralnych donosiło „Le Monde” oraz Radio France na początku roku.

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS) skontrolowała kilka ujęć wody na południu i wschodzie Francji. W ich wyniku część ujęć zamknięto, a wodę pochodzącą z innych uznano za „zdatną do picia po przegotowaniu” – podało AFP.

Źródło: AFP, Euronews.com, Leprogres.fr, France24

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version