Media informując o chorobie al-Asada, powołują się na ustalenia jednego z rosyjskich kanałów w popularnych na wschodzie mediach społecznościowych. Chodzi o General SVR, prowadzony przez byłego generała rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SVR), który wielokrotnie zdradzał, co aktualnie dzieje się na Kremlu, a jego nieoficjalne informacje często okazywały się prawdziwe.
Według przekazywanych przez General SVR informacji, „istnieją wszelkie powody, aby sądzić, że doszło do zamachu na byłego prezydenta Syrii Baszara al-Asada„.
Baszar al‑Asad został otruty? Nieoficjalne informacje z Moskwy
Jak wyjaśniono, w niedzielę 29 grudnia Asad miał mieć problemy z oddychaniem i poprosić o wezwanie pomocy medycznej. W pewnym momencie obalony dyktator „zaczął gwałtownie kaszleć i krztusić się”.
Niedługo później miały pojawić się kolejne objawy – ból głowy i brzucha. „Zanim przybyli lekarze, stan byłego prezydenta Syrii jeszcze się pogorszył” – poinformowano.
O problemach zdrowotnych Asada poinformowano przedstawicieli rosyjskich władz, którzy zakazali przetransportowania go do szpitala i nakazali leczenie w domu.
Wegług ujawnionych informacji w poniedziałek stan zdrowia obalonego dyktatora miał się poprawić. „Stan Baszara al-Asada jest stabilny, czuje się normalnie” – podano.
General SVR informuje jednak, że „przeprowadzone badania wykazały obecność w jego organizmie śladów narażenia na substancje trujące„. „Jak wynika z raportu doradcy Władimira Putina, Nikołaja Patruszewa, śledztwo jest w toku, ale jak dotąd nie udało się ustalić, w jaki sposób Baszar al-Assad został narażony na działanie trucizny”.
Obalenie reżimu w Syrii. Problemy zdrowotne żony Baszara al-Asada
Problemy zdrowotne dotknęły nie tylko byłego syryjskiego przywódcę. Pod koniec grudnia brytyjski „The Telegraph” poinformował o pogarszającym się stanie zdrowia żony Baszara al-Asada. U Asmy al-Asad w maju zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.
Stan zdrowia żony obalonego dyktatora miał się pogorszyć po ucieczce do Moskwy. Źródła, na które powołuje się „The Telegraph”, sugerują, że stan zdrowia Asmy jest wręcz tragiczny.
– Nie może przebywać z nikim w tym samym pokoju (ze względu na jej stan – red.) – przekazał jeden z informatorów, który w ostatnich tygodniach kontaktował się bezpośrednio z przedstawicielem rodziny.
W przeszłości kobieta zmagał się z inną groźną chorobą – rakiem piersi, którego udało jej się pokonać w sierpniu 2019 roku.
Syria. Upadek reżimu Baszara al-Asada
W niedzielę 8 grudnia syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) ogłosili zdobycie stolicy kraju, Damaszku i obalenie reżimu Baszara al-Asada.
Były prezydent Syrii wraz z rodziną uciekł do Moskwy, przez którą był wspierany przez lata. Ucieczka dyktatora z Syrii oznaczała definitywny koniec rządów jego rodziny, które trwały pięć dekad. On sam rządził krajem przez 24 lata.
Dzień później, 9 grudnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że rosyjskie władze przyznały Baszarowi al-Asadowi i jego rodzinie azyl polityczny.
Decyzję w tej sprawie miał osobiście podjąć Władimir Putin.