Indie, jeden z najgorętszych krajów na świecie, odnotował rekord temperatury. Jak przekazał indyjski instytut meteorologiczny, środowym popołudniem w Nowym Delhi termometry wskazały 52,3 st. C.

Instytucja poinformowała, że temperatura okazała się o dziewięć stopni wyższa od prognozowanej. New Delhi Television podała, że za nieoczekiwany wzrost ciepła w stolicy odpowiadają napływy gorącego wiatru z południowo-zachodnich terytoriów kraju.

Indie. Najwyższa temperatura w historii pomiarów

Rząd Indii ogłosił najwyższy alert zdrowotny, przestrzegając przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia udarów u osób w każdej grupie wiekowej.

Jak podała agencja Reutera, władze poinformowały o możliwości wystąpienia przerw w dostawie wody. Minister Gospodarki Wodnej Atishi Marlena zaapelowała do mieszkańców Nowego Delhi o odpowiedzialność. Jednocześnie lokalni prawodawcy wprowadzili kary pieniężne za „nieuzasadnione” używanie wody, np. do mycia samochodu. Przyłapani na gorącym uczynku będą musieli uiścić opłatę w wysokości 2 tys. rupii (24 dolary).

Anomalie pogodowe skutkiem zmian klimatu

Bardzo wysokie temperatury odnotowano w ostatnich dniach również w Pakistanie. We wtorek w prowincji Sindh termometry wskazały 53 st. C.

W niedzielę Zatokę Bengalską i sąsiadujący z Indiami Bangladesz nawiedził potężny cyklon, określany przez lokalne władze jednym z najdłużej trwających w historii. Mimo podjętej ewakuacji mieszkańców nadmorskich miejscowości i wydaniu ostrzeżeń, życie straciło 65 osób.

Klimatolodzy nie mają wątpliwości, że obserwowane w ostatnich latach anomalie pogodowe to wynik zmian klimatycznych wynikających z globalnego ocieplenia. Świadczyć może o tym najnowszy raport programu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, Copernicus Climate Change Service

Z badań naukowców wynika, że tegoroczny kwiecień był najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia temperatura powietrza ERA5 wyniosła 15,03 st. C., o 0,14 stopnia większa od poprzednio ustanowionego rekordu, zarejestrowanego w 2016 r.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version