Wiek emerytalny budzi skrajne emocje. Po tym, jak za poprzednich rządów Platforma Obywatelska podwyższyła wiek emerytalny, wielu seniorów obawia się, że tym razem również to zrobi. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie i co czeka Polaków w kwestii emerytur w najbliższym czasie.
Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to jeden z najniższych wieków emerytalnych w Europie. W krajach Unii Europejskiejśrednia wieku emerytalnegowynosi obecnie 64,3 lat dla mężczyzn i 63,5 lat dla kobiet. W wielu państwach wiek emerytalny jest równy dla kobiet i mężczyzn.
Do 65. roku życia muszą pracować panie i panowie w Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Szwajcarii, Słowenii czy na Cyprze. Dłużej, bo aż do 67. roku życia, pracują kobiety i mężczyźni w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Norwegii. Najdłużej w Europie pracują Brytyjczycy, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 68 lat (wiek równy dla kobiet i mężczyzn).
Równy wiek dla kobiet i mężczyzn?
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula jakiś czas temu przyznała, że inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn to dyskryminacja. W wywiadzie udzielonym RMF FM nie przyznała, żeby rząd planował wyrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, ale stwierdziła, że przebudowa systemu emerytalnego w Polsce w najbliższych latach będzie koniecznością.
Jest deklaracja rządzących
Temat wieku emerytalnego poruszyła również ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Powiedziała, że w najbliższym czasie rząd nie planuje żadnych zmian w kwestii wieku emerytalnego. „Stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego” – powiedziała ministra rodziny.