W związku z planowanymi 27 stycznia 2025 r. uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, polski rząd zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Izraela. W tej sprawie została przyjęta odpowiednia uchwała.
„Pamięć o 6 milionach ofiar Holokaustu, w tym o blisko 1,1 miliona pomordowanych. w Auschwitz-Birkenau osób, głównie Żydów, w tym obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, jest moralnym i prawnym obowiązkiem nie tylko Polski, Izraela i narodów Europy, ale i całej społeczności międzynarodowej. Auschwitz-Birkenau to nie tylko Pomnik Zagłady. To także wyjątkowy w skali świata cmentarz, na którym spoczywają prochy przedstawicieli niemal wszystkich narodów Europy” – czytamy w uchwale.
Benjamin Netanjahu nie zostanie aresztowany w Polsce. MTK reaguje na decyzję polskiego rządu
„Kulturową spuścizną naszej cywilizacji jest pamięć o zmarłych oraz uczestnictwo w ceremoniach oddających im cześć. Dlatego też zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Państwa Izrael w uroczystościach 27 stycznia 2025 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stały się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę” – zaznaczono. WP poprosiła o reakcję Międzynarodowy Trybunał Karny.
„Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. Jeśli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny. Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, ‘wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału są rozstrzygane decyzją Trybunału’” – zareagował na decyzję polskiego rządu MTK.