Minister edukacji narodowej podpisała w piątek rozporządzenie zmieniające zasady nauczania religii od nowego roku szkolnego. Od 1 września liczba katechez w tygodniu zmniejszy się z dwóch do jednej.
Biskupi zrzeszeni w prezydium Konferencji Episkopatu Polski postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec działań resortu Barbary Nowackiej.
Będzie mniej lekcji religii w szkołach. Biskupi alarmują
„Rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi” – napisano w oświadczeniu.
Duchowni powołali się na art. 7 Konstytucji RP, który mówi o tym, że „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa”.
Hierarchowie przypomnieli, że nowe prawo stanowi o redukcji liczby godzin nauczania religii oraz o nakazie organizowania tych zajęć przed lub po obowiązkowych przedmiotach w szkole. To „ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” – zaznaczono.
Jak wskazano, „rozwój ku pełnej dojrzałości” obejmuje również sferę duchową. Zwrócono też uwagę na sytuację nauczających religii. Rozporządzenie MEN ma ich zdaniem naruszać „konstytucyjnie gwarantowane pracownicze prawa nauczycieli”.
Biskupi kontra minister Nowacka. Piszą o odrzuconym kompromisie
Biskupi przypomnieli, że resort Barbary Nowackiej odrzucił kompromisową propozycję redukcji godzin nauczania religii jedynie w szkołach średnich „przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na aksjologicznej formacji uczniów”.
Miałoby się to stać z poszanowaniem praw pracowniczych katechetów i nauczycieli. „Operacja” zaś byłaby rozłożona w czasie na kilka lat.
„Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślono w stanowisku prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Rozporządzenie MEN ws. lekcji religii. Nowacka: Szkoła nie może dyskryminować
Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka o podpisaniu rozporządzenia i uzasadnieniu decyzji mówiła reporterce Polsat News Natalii Glińskiej. Jak zaznaczyła, lekcje religii odbywać będą się w trybie, który obiecywał premier Donald Tusk.
– Szkoła nie może dyskryminować. Druga rzecz to pewna racjonalność. Dzisiaj w szkole podstawowej uczeń ma więcej lekcji religii przez cały tok nauczania niż biologii, chemii, fizyki, edukacji dla bezpieczeństwa i wiedzy o społeczeństwie razem wziętych – wskazała, dodając, że nie ma „żadnego uzasadnienia, by w ten sposób wyglądał proces edukacji w szkole”.