Mariusz Błaszczak spotkał się w sobotę z mieszkańcami Olsztyna w ramach prekampanii do wyborów samorządowych. Podczas swojego wystąpienia nawiązał do odwołania gen. Mirosława Brysia z funkcji szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Gen. Bryś odpowiadał m.in. za organizowanie imprez, podczas których prowadzono liczne akcje werbowania w szeregi Wojska Polskiego. Zdaniem koalicji rządzącej wydarzenia wykorzystywane były przez polityków PiS do własnej promocji podczas kampanii wyborczej.
WOŚP 2024. Mariusz Błaszczak o udziale wojska w WOŚP
– Gen. Brysia zwolnili, bo powiedzieli, że robił za dużo pikników wojskowych. Tylko my na tych piknikach rekrutowaliśmy do wojska. A co jutro będzie? Jutro będą pikniki na rzecz Owsiaka – powiedział w sobotę Mariusz Błaszczak.
Zdaniem byłego szefa MON żołnierze zostali włączeni do udziału w akcji charytatywnej niejako mimowolnie, ponieważ „w wojsku jest wszystko na rozkaz”. – To, co – pikniki z Owsiakiem dobre, a te, które służyły zaangażowaniu w służbę w wojsku polskim, złe? – dopytywał wiceprezes PiS.
Błaszczak kontynuował, że żołnierze „będą musieli Owsiaka wspierać”. – To jest jedno wielkie nadużycie, nie wolno się godzić na to, by tracić z oczu to, co najważniejsze – bezpieczeństwo kraju – skwitował.
Wspomniany przez posła Prawa i Sprawiedliwości gen. Mirosław Bryś został odwołany ze stanowiska w połowie stycznia. Wiceminister Cezary Tomczyk tłumaczył wówczas, że „nie możemy pozwolić sobie na to, by wojsko było wykorzystywane do celów politycznych”.
Gen. Mirosław Bryś pozostał w szeregach armii; oddelegowano go do innych zadań. Tymczasowym szefem CWCR został płk Sławomir Karwowski.
Wojsko Polskie na WOŚP. Do wylicytowania szkolenia dla cywilów
Po raz pierwszy Wojsko Polskie zaangażowało się we wsparcie WOŚP w 2016 roku. Pod koniec grudnia wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w 2024 roku WP „znów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy”. Zachęcił przy tym wszystkie jednostki wojskowe do włączenia się w akcję.
Szef resortu przedstawił aukcję, na której można wylicytować wspólny z nim obiad w stołówce wojskowej oraz specjalne zaproszenie na obchody Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.
Przedmiotami aukcji są również różnego rodzaju szkolenia dla cywilów – marynarka wojenna wystawiła na licytację możliwość wzięcia udziału w dwudniowym szkoleniu na morzu; Można również udać się na dzień w teren z żołnierzami wojsk specjalnych czy na dwudniowe ćwiczenia z medycyny taktycznej.
Nie zabrakło także aukcji na skok ze spadochronem czy przejażdżkę bojowym wozem piechoty lub czołgiem.
Pikniki wojskowe podczas WOŚP. W programie akcja rekrutacyjna
Oprócz licytacji żołnierze biorą także udział w szeregu imprez związanych z WOŚP, organizowanych przez weekend 27-28 stycznia na terenie całego kraju.
„Będą koncerty orkiestr wojskowych, pokazy sprzętu wojskowego, wojskowe biegi i zawody, żołnierze będą także uczyć pomocy medycznej i zaproszą na wojskową grochówkę. Wybór miast i lokalizacji jest szeroki” – zapowiadało MON.
Na warszawskim Stadionie Narodowym od soboty trwa piknik wojskowy z pokazem sprzętu, klasyczną zupą oraz specjalnym namiotem, oferującym szkolenia z ratownictwa. Na tego typu wydarzeniach w różnych miejscach kraju obecni będą także rekruterzy z Wojskowych Centrów Rekrutacji, promujący i informujący o służbie wojskowej.