Perimenopauza i związane z nią objawy to dla wielu kobiet wstydliwy temat. Amerykańska prezenterka telewizyjna Tamsen Fadal postanowiła jednak przełamać tabu. Podzieliła się na Instagramie pięcioma objawami perimenopauzy, o których wstydziła się mówić w przeszłości.
Według badania przeprowadzonego przez YouGov w 2023 roku, kobiety w trakcie perimenopauzy, czyli okresu poprzedzającego menopauzę, częściej negatywnie opisują związane z nią objawy, w porównaniu do kobiet, które zupełnie zakończyły już proces tej przemiany.
Najczęściej zgłaszane objawy perimenopauzy to: uderzenia gorąca, nocne poty i trudności ze snem. Mało ludzi mówi jednak o nietypowych objawach, które towarzyszą temu okresowi w życiu kobiety. Tymi doświadczeniami nie dzieliła się także 54-letnia Fadal, gdy sama przechodziła przez nie po czterdziestce.
— Nie od razu zdałam sobie sprawę, że to perimenopauza. Czułam, że tracę kontrolę nad własnym ciałem i nie wiedziałam, czy kiedykolwiek znów będę sobą — powiedziała w rozmowie z „Newsweekiem”.
Lista niespodziewanych objawów
Wielokrotnie nagradzana dziennikarka opublikowała wideo na swoim profilu na Instagramie (@tamsenfadal). Na filmiku, który zdobył już ponad pół miliona wyświetleń, kobieta podzieliła się następującymi doświadczeniami:
„Wielokrotnie krwawiłam przez ubranie, nawet w trakcie transmisji na żywo”. American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów) radzi, aby omówić wszelkie zmiany krwawienia z lekarzem. Przypomina jednoczesnie, że zmiany w cyklach menstruacyjnych są normalne w okresie perimenopauzy.
„Moje uszy ciągle swędziały”. Estrogen wspomaga nawilżenie tkanek i produkcję kolagenu, a jego spadek w okresie peromenopauzy może powodować suchość błon śluzowych, w tym uszu. Może to prowadzić do swędzenia, pieczenia i nadmiernego gromadzenia się woskowiny.
„Moja motywacja zniknęła”. My Menopause Center podkreśla, że wiele objawów menopauzy, takich jak niepokój, wahania nastroju, depresja, mgła umysłowa, problemy z pamięcią i zmęczenie, może przyczyniać się do niskiej motywacji i poczucia własnej wartości. Na motywację mogą wpływać również objawy fizyczne, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i bóle stawów.
„Zapach mojego ciała był prawie niemożliwy do kontrolowania”. Harvard Health wyjaśnia, że nadmierna potliwość spowodowana uderzeniami gorąca i nocnymi potami może sprzyjać rozwojowi bakterii pod pachami, co prowadzi do silniejszego zapachu ciała.
„Moje libido zniknęło. Nie czułam się seksowna i nie miałam ochoty na seks”. Według Johns Hopkins Medicine, ponad jedna trzecia kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub podczas menopauzy doświadcza problemów natury seksualnej, od braku zainteresowania seksem po problemy z osiągnięciem orgazmu.
Była prezenterka PIX11 teraz z dumą opowiada o tym etapie życia, który dotyka większość kobiet w wieku od 45 do 55 lat.
— Menopauza i perimenopauza długo były traktowana jako coś, przez co kobiety musiały przechodzić w milczeniu. Moja podróż rozpoczęła się w nieoczekiwanym momencie bezbronności, czyli w podczas telewizyjnej transmisji na żywo, gdy zaskoczyło mnie kołatanie serca, mgła umysłowa i inne objawy, które potem okazały się elementami intensywnego uderzenia gorąca. Poszłam wtedy do łazienki i położyłam się na podłodze, aby ochłodzić swoje ciało — powiedziała „Newsweekowi”.
Najgorsza była niewiedza
Fadal, autorka książki „How to Menopause: Take Charge of Your Health, Reclaim Your Life, and Feel Even Better than Before” przyznała, że najgorsza była niewiedza. Pamięta, że zadawała sobie liczne pytania.
— Co się ze mną dzieje? Kiedy pojawią się objawy? Do kogo mogę się zwrócić po odpowiedź? Czułam się samotna, niewidoczna i niesłyszana — wspominała kobieta.
— Otrzymałam wiadomość od mojego ginekologa o treści „Jesteś w okresie perimenopauzy… masz jakieś pytania?”. Nie dostałam żadnych wskazówek dotyczących tego, jak radzić sobie z moimi objawami. Na szczęście miałam 30 lat umiejętności śledczych i dziennikarskich, które wykorzystałam do odzyskania swojego życia. Znalazłam informacje, których potrzebowałam, aby przejść przez tę transformację i wyjść z niej lepsza, silniejsza i bardziej spełniona.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśliła, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym muszą mieć dostęp do usług opieki zdrowotnej jak i wspierających społeczności i systemów, które pomogą im poradzić sobie na tym etapie życia.
Wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że ich objawy są związane z menopauzą lub nie wiedzą o dostępności porad i opcji leczenia w celu złagodzenia ich dyskomfortu. Według WHO osoby doświadczające objawów perimenopauzy i menopauzy często czują się zakłopotane lub niechętnie mówią o swoim zdrowiu.
„Nie ma wstydu ani zażenowania”
Fadal uznała pomoc kobietom przechodzącym przez tę zmianę za swoją misję życiową. W opisie pod opublikowanym przez siebie wideo napisała „W tej społeczności nie ma wstydu ani zażenowania” oraz podkreśliła, że wiele kobiet doświadcza tych samych objawów co ona.
Dzieląc się swoimi doświadczeniami w Internecie, prezenterka rozpoczęła dyskusję i pomogła innym kobietom, które mogły poczuć się widziane, wspierane i wzmocnione. Teraz regularnie dzieli się podobnymi treściami, starając się przełamać stygmatyzację.
„To jest ważna wiadomość. Jako osoba, która teraz przez to przechodzi, wspaniale jest widzieć kobiety, które o tym mówią i odnoszą sukcesy!” napisała jedna z użytkowniczek Instagrama.
„Swędzące uszy są okropne!!!!” dodała inna.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.