Andrzej Dziwisz sprawował funkcję wójta gminy Raba Wyżna (województwo ma³opolskie) od 18 lat – pierwsze wybory wygra³ w 2006 roku i od tamtej pory odnawiał mandat każdej kadencji. W niedzielę (21 kwietnia) wyborcy zadecydowali jednak, że czas na zmiany. W drugiej turze wyborów samorządowych większość głosów uzyskał kontrkandydat wieloletniego włodarza – Tomasz Rajca. Krzyżyk przy jego nazwisku postawiło 2 435 mieszkańców, co przekłada się na 53,03 proc. wszystkich ważnych głosów. Andrzej Dziwisza poparło natomiast 2 157 wyborców, co zapewniło mu wynik 46,97 proc.
Andrzej Dziwisz ustępuje z funkcji wójta Raby Wyżnej. „Wyniki wyborów należy szanować”
Andrzej Dziwisz pożegnał się z mieszkańcami we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych oraz na portalu gminy. „Bardzo wszystkim dziękuję za tak licznie oddane na mnie głosy w obydwu turach wyborów na Wójta Gminy Raba Wyżna. Doceniam to, że wielu z Was obdarzyło mnie zaufaniem i udzieliło mi poparcia. Oddane na mnie głosy nie pozwalają jednak na to, bym mógł kontynuować pracê na stanowisku Wójta Gminy Raba Wyżna” – zwrócił się do swoich sympatyków.
Ustępujący wójt pogratulował następnie kontrkandydatowi oraz wspomniał, że z optymizmem patrzy na przyszłość gminy. „Gratuluję wygranej mojemu kontrkandydatowi Panu Tomaszowi Rajcy i życzę mu wielu sukcesów podczas pełnienia funkcji Wójta Gminy Raba Wyżna. Wyniki wyborów należy szanować, a nadchodzące zmiany traktować z optymizmem i wiarą w to, że będą szły w dobrym kierunku dla całej społeczności Gminy Raba Wyżna” – napisał.
Bratanek kardynała Dziwisza przegrał pierwsze wybory od 18 lat. Zadecydował spór o biogazownię
Co sprawiło, że Andrzej Dziwisz przegrał wybory? Zdaniem „Gazety Krakowskiej” były włodarz jest ceniony przez szeroką grupę mieszkańców. Dziennikarze wskazują jednak, że o wyniku przesądził zapewne spór o budowę biogazowni przez prywatnego inwestora. Plan tego przedsięwzięcia wywołał liczne protesty lokalnej społeczności, która obawiała się uciążliwych zapachów, zanieczyszczenia powietrza oraz plagi owadów i gryzoni. Cześć wyborców miała uznać, że Dziwisz nie protestował przeciwko budowie biogazowni z należytą stanowczością.