W poniedziałek przed południem informowaliśmy o tym, że warszawski Sąd Rejestrowy nie wpisał likwidacji Polskiego Radia do KRS. Do decyzji odniósł się minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który zapewnił, że „likwidatorzy są legalni”, a wpis referendarza „odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz”. Innego zdania jest odwołana przez szefa resortu była prezeska rozgłośni Agnieszka Kamińska.

Zobacz wideo
Czy Trzecia Droga pójdzie sama do wyborów samorządowych?

Agnieszka Kamińska nie ustępuje w sprawie Polskiego Radia. Jest wezwanie

Kamińska opublikowała w poniedziałek po południu na portalu X wezwanie wobec ustanowionego likwidatora Polskiego Radia Pawła Majchera. „W związku z decyzjami Sądu o odmowie wpisania do KRS bezprawnych zmian MKDiN w organach spółki Polskie Radio oraz odmowie dokonania wpisu o likwidacji PRSA, wysłałam stosowne wezwanie prawne do P. Majchra” – napisała i dołączyła dokument zaadresowany na adres siedziby publicznego nadawcy.

Kamińska, która podpisała się jako „Prezes Zarządu”, zażądała w piśmie „natychmiastowego zaprzestania działań i naruszeń”, „natychmiastowego, nie później aniżeli w terminie 1. dnia roboczego opuszczenia przez niego oraz rzekomo zatrudnionych przez niego osób budynków należących do Polskiego Radia S.A.” oraz „wydania wszelkich dokumentów, którymi dysponuje oraz które zostały przez niego wydane jako rzekomego Prezesa Zarządu lub likwidatora spółki”.

Decyzja sądu ws. Polskiego Radia. Minister kultury: Likwidatorzy są legalni

Resort kultury przekazał w poniedziałkowym komunikacie, że decyzja sądu „nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz”. Zaznaczono, że „Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki”. Likwidatorem spółki jest Paweł Majcher, który w grudniu został powołany na funkcję prezesa. 

Krótko głos w sprawie zabrał też minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz we wpisie na portalu X. „11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych, a jeden sąd w Warszawie odmówił. Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sêdziego Piebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni” – zapewnił minister. 

Prezesem Sądu Rejonowego m.st. Warszawy, do którego nawiązał Bartłomiej Sienkiewicz w swoim wpisie, jest sędzia Maksymilian Wesołowski. Funkcję objął w 2018 r., wcześniej był sêdzi± delegowanym pracującym w Ministerstwie Sprawiedliwości. Z kolei wspomniany przez ministra sędzia to Łukasz Piebiak, który w latach 2015-2019 był wiceministrem w resorcie Zbigniewa Ziobry.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version