— Wieś to nie jest miejsce dla marzycieli. Tu trzeba ciężko pracować — mówi Darek, który przeprowadził się z Warszawy.
Siedlisko zamiast skoku ze spadochronem
— Przeprowadzka na wieś to była największa dawka adrenaliny, jaką zafundowałem sobie w życiu — mówi Dariusz Koproń, który wygodne mieszkanie w Warszawie zamienił cztery lata temu na zrujnowane siedlisko pod Łowiczem. — Ładny hamak, prawda? Nie przeczytałem na nim żadnej książki, chyba że za książkę uznać poradnik o przycinaniu winorośli. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz oglądałem telewizję. Od czterech lat nie byłem na wakacjach, choć wcześniej wyjeżdżałem kilka razy w roku. Deskę rzuciłem w kąt, a spędzałem na niej nawet czterdzieści dni rocznie. Kiedyś to sporty ekstremalne dostarczały mi adrenaliny, dzisiaj — siedlisko.
Gdy Dariusz był dzieckiem, wakacje spędzał u dziadków na wsi. — Należę do ostatniego pokolenia, które pamięta prawdziwe żniwa — mówi z dumą. Całe życie wracał do tamtych chwil. Zapach skoszonego siana, kurz na polnej drodze, gwiaździste niebo, chłód poranka. Piał kogut, muczała krowa, parskał koń. Dariusz miał odciski na dłoniach od trzymania grabi, ale nie narzekał. Lubił wieś i chciał do niej wrócić. Szukał wsi takiej, jaką znał z dzieciństwa. Rozczarowanie było nieuniknione, bo tak wieś od dawna nie istnieje.
Wiejskie miraże
„Obraz wsi obrósł w naszym kraju wieloma stereotypami, mitami i uprzedzeniami” — pisze prof. Jerzy Wilkin w raporcie „Polska wieś 2022” opublikowanym przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. W tej samej publikacji socjolożka i etnografka dr Barbara Fedyszak-Radziejowska twierdzi: „Z jednej strony, wciąż żywotny jest mit „wsi spokojnej, wsi wesołej” oraz literacki mit „chłop potęgą jest i basta”, a z drugiej mit „chłopskiego chama” przyjmującego we współczesnej, modernistycznej wersji postać „hamulcowego modernizacji”. Ma być cisza, piękne widoki i spokój. Sąsiedzka wspólnota i pogaduszki na ławce. Przybysze z miasta przekonują się jednak szybko, że „wiejsko-czarodziejsko” nie jest. Mimo to mit wiejskiej sielanki jest nadal żywotny.
— Na sielankowy obraz wsi wpłynął proces przebranżowienia się wielu jej mieszkańców z rolnictwa na inne działalności, m.in. na agroturystykę. Sprzyjały temu programy rozwoju gmin. Kilkanaście lat temu jak mantrę zaczęto powtarzać, że przyszłością wsi są wartości ekologiczne, krajobrazowe, w końcu sektor agroturystyczny. Promowano ekoprodukty, regionalną kuchnię, wszystko, co swojskie i naturalne. Wtedy też pojawiali się nowi osadnicy z miast, którzy kreowali i jednocześnie podchwytywali ten obraz, również zakładali agroturystyki, otwierali dla gości swoje stworzone na nowo siedliska i gospodarstwa. Ta transformacja dokonywała się jednak na poziomie samorządów. To był w pewnym sensie też miraż, który miał złagodzić realne systemowe problemy wsi: nieopłacalność rolnictwa, wykupywanie ziemi przez zamożniejszych rolników, profesjonalizację i niemalże uprzemysłowienie zajęć rolniczych. Te wszystkie trendy, uniemożliwiające spokojne gospodarskie życie, były kompensowane wyobrażeniem o wsi sielskiej, która może być miejscem rekreacji dla ludzi z miasta, a to przełoży się na konkretne korzyści dla właścicieli kwater agroturystycznych — mówi antropolog dr hab. Tomasz Rakowski.
Przeprowadzka na wieś to była największa dawka adrenaliny, jaką zafundowałem sobie w życiu.
Z kolei badaczka wsi Dominika Zwęglińska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wyjaśnia: — Na obraz polskiej wsi ogromny wpływ miała kultura popularna. W serialach jest ona przedstawiana jako azyl, gdzie można żyć w ciszy i spokoju, w zdrowym środowisku i wśród życzliwych sąsiadów. Aż człowiek ma ochotę rzucić wszystko i wyjechać na Podlasie albo w Bieszczady. Obrazy te łatwo chłonąć, bo odwołują się do marzeń o prostym i dobrym życiu.
Wieśniak z Warszawy
Marzeniami o wsi żył również Dariusz. Najpierw były jednak studia. Potem praca. W międzyczasie wziął kredyt na mieszkanie. Mając kredyt, bał się ryzykować. Z czego żyć na wsi? Ze sprzedaży miastowym kozich serów? W międzyczasie poznawał kobiety, jednak żadna nie marzyła, by rzucić wszystko – to znaczy: pracę i wygodne mieszkanie w bloku — i zamieszkać w stuletnim domu do remontu. — Aż poznałem kobietę, która marzyła o tym samym. Po trzech miesiącach znajomości stwierdziliśmy, że chcemy się wyprowadzić na wieś. Ja byłem realistą, ona marzycielką. Mimo to postanowiliśmy spróbować.
Przejrzeli setki ogłoszeń. Jeździli, oglądali, kręcili nosem. Domy na wsi przypominały te miastowe: parterowe, z garażem, podjazd wysadzany kostką brukową, w ogródkach roślinność śródziemnomorska dominowała nad rodzimą. — Nie chciałem mieszkać na wsi, która wygląda jak miasto. Chciałem mieć siedlisko z prawdziwego zdarzenia.
Siedlisko pod Łowiczem było zaniedbane, ale wyglądało na tyle wiejsko, że od razu zdecydowali się je kupić. Dariusz sprzedał warszawskie mieszkanie, ale z pracy w korporacji nie zrezygnował do dziś. — Gdyby nie warszawska pensja, komornika miałbym na głowie po dwóch miesiącach. Nie jest realne, żeby utrzymać się z dwóch hektarów ziemi. Tym bardziej że remont siedliska pochłania mnóstwo pieniędzy.
Na wieś przeprowadził się sam, po dwóch miesiącach, kiedy warunki życia były już znośne, dołączyła partnerka z synem. — Przez dwa miesiące brałem prysznic na palecie, polewając się wodą z wiaderka. W pracy byłem pół godziny wcześniej, żeby się ogolić w normalnych warunkach. Do dziś trzymam w biurku maszynkę i piankę do golenia. Jadłem potrawy wyłącznie z grilla, bo kuchnia była rozwalona. Gdyby w tamtym czasie ktoś zaproponował: „Darek, wpadnę w weekend na grilla”, udusiłbym.
Sąsiedzi byli zdziwieni, że choć Darek jest warszawiakiem, to pracuje równie ciężko, jak oni, w siedlisku mieszka na stałe, a nie tylko w weekendy, jak to ma w zwyczaju wielu przybyszów z miasta. Zdziwiło ich także, gdy Darek postanowił kupić stado kóz. „Po co robić sobie dodatkową robotę?”, „To nie wyjdzie”, „Na tym się nie zarobi” — sąsiedzi mnożyli wątpliwości.
— Mieli rację. Robię sery, sprzedaję wykoty i jeśli wychodzę na zero, jestem szczęśliwy. Tutaj mało kto trzyma zwierzęta, rolników można policzyć na palcach jednej ręki. Gdy zbliżał się termin porodu kóz, nawet nie miałem się kogo poradzić. Poszedłem do obory, spanikowany wyszedłem, wróciłem, odpaliłem film instruktażowy na YouTubie, zerkałem na ekran i z trzęsącymi się dłońmi odbierałem porody. Mieszkańcy wsi, którzy nie uprawiają już ziemi, bardzo szybko stają się mieszczuchami. Zaczyna im przeszkadzać to, że ktoś jedzie drogą traktorem i wzbija kurz, choć jeszcze dziesięć lat temu sami tak robili. Obawiam się, że niedługo pianie koguta też będzie im przeszkadzać.
Odbieram porody. Mam już sześć dziewczynek, dwóch chłopaków i dopiero jestem w połowie.
Darek musiał się przyzwyczaić, że na wsi nie będzie już anonimowy. — W moim bloku sąsiedzi nie mówili sobie „dzień dobry”, mimo że mieszkali w tej samej klatce. Na wsi anonimowość jest niemożliwa. Tutaj ludzie znają się od pokoleń. Dlatego też tak trudno wtopić się w społeczność. Mam sąsiadów, którzy przeprowadzili się na tę wieś piętnaście lat temu, ale nadal są postrzegani jak obcy. Mnie nazywają wieśniakiem z Warszawy.
Pamiętał z dzieciństwa, że ludzie na wsiach wysiadywali wieczorami na ławkach. Postawił więc solidną ławkę przed swoim nowym domem z myślą o sąsiedzkich pogaduszkach. Nie siedzi jednak na niej, bo nie ma z kim. — Tutaj ludzie są tak zapracowani, że nie mają czasu się spotykać. Po pracy w mieście wracają na wieś i zajmują się gospodarstwem. Po chwili dodaje: — Na wsi nie można być niezależnym i żyć w oderwaniu od społeczności. Wielu prac nie da się wykonać w pojedynkę. Potrzebna jest pomoc sąsiadów i rodziny. Gdyby wujowie mi nie pomogli, poległbym na etapie zrywania podłogi.
Samotność dała mu się we znaki po tym, jak partnerka zdecydowała się wrócić do miasta. Jej syn nie mógł się odnaleźć na wsi. Klasy są tu dziesięcio-, piętnastoosobowe, dzieci znają się od żłobka. W szkole podkreślano często, że on nie jest stąd. „Ty warszawiak, to na pewno będziesz wiedział, jak rozwiązać to zadanie” – mówiła nauczycielka. — Chłopak zamknął się w sobie. Najszczęśliwszy był wtedy, kiedy spędzał czas przed komputerem. Wychował się w bloku, nie złapał bakcyla wioski. Żal było patrzeć, jak się tu męczy.
Dariusz powtarza, że wieś to nie jest miejsce dla marzycieli. Tu trzeba ciężko pracować i dzielnie znosić porażki. Porażek będzie dużo i będą boleć. Bardzo dobrze pamięta, jak padła mu koza. Miał wyrzuty sumienia, że może jej nie dopilnował i to jego wina. — Jeśli znasz wieś wyłącznie z weekendowych wyjazdów do agroturystyki, to możesz ją znienawidzić, gdy zamieszkasz tu na stałe. Oczywiście są wspaniale chwile, ale na co dzień jest ciężka praca. Mimo to nie żałuję. Nie wyobrażam sobie miejsca, gdzie mógłbym być bardziej szczęśliwy.
Do Darka dzwonię po kilku tygodniach, żeby autoryzować wypowiedzi i zapytać, co słychać na wsi.
— Mam wakacje.
— Super, gdzie spędzasz?
— W koziarni. Odbieram porody. Mam już sześć dziewczynek, dwóch chłopaków i dopiero jestem w połowie.
Wieś nie spokojna i nie wesoła
Jeszcze tu nie mieszkali. Przyjechali zobaczyć siedlisko wystawione na sprzedaż. Dom stał na górce. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć z balkonu Tatry. Cisza, spokój, zieleń. — Przejeżdżaliśmy obok szkoły. Zobaczyłam obrazek jak z dzieciństwa: na szkolnym placu pasły się krowy, obok biegały dzieci. Pomyślałam, że to będzie dobre miejsce do życia — wspomina Katarzyna.
Ponad dwa lata temu sprowadziła się ze Śląska do wsi Poręba Spytkowska pod Bochnią wraz ze swoim partnerem Łukaszem i jego córką. Katarzyna kupiła swojego pierwszego konia za pieniądze z kredytu studenckiego. Przez lata zajmowała się hipoterapią, pracowała również w fundacji działającej na rzecz zwierząt. Jej partner mieszkał i pracował w Anglii.
Na początku sąsiedzi dopytywali: „Co was tu przywiało?”, „Dlaczego się sprowadziliście do naszej wsi?”. — Oni nie mogli uwierzyć, że można chcieć tu mieszkać. Wiele osób nie widzi na wsi perspektyw. Ciężko jest żyć z rolnictwa. Mężczyźni emigrują stąd za pracą, głównie do Austrii. Kobiety zostają w domach i zajmują się dziećmi. Na początku było nam ciężko odnaleźć się w tej społeczności.
Kupili siedlisko do remontu. Sprowadzili zwierzęta: konie, kozy, osła odebranego z interwencji, dwa psy i cztery koty. Zaczęli tu żyć i się dziwić. Myśleli, że na wsi to normalne mieć zwierzęta, że zapach końskiej kupy nie będzie drażnić nozdrzy sąsiadów, a poranne beczenie kóz irytować ich uszu. Zwierzęta można tu jednak policzyć na palcach jednej ręki. — Sąsiadów dziwi też nasze podejście do zwierząt. Konie nie chodzą w zaprzęgu i nie pracują. Kozy też nic nie robią, nawet mleka nie dają. W odczuciu miejscowych nasze zwierzęta są darmozjadami, bo nie tylko nie zarabiają na siebie, ale wręcz generują koszty. Nie wiem, jak im wytłumaczyć, że zwierzęta dają nam radość i są dla nas jak rodzina.
Trudne czasy dla nowoosadników
Popularny obraz polskiej wsi — sielskiej i idyllicznej — nie nadąża za rzeczywistością. — W ciągu ostatnich 10 lat polska wieś się zmieniła. Kiedyś, na przykład w Przysusze, jedyne stabilne źródło dochodów miały emerytki, mężczyźni zaś byli bezrobotni. Dziś normą są migracje wahadłowe, które przyczyniły się. m.in. do swoistej modernizacji polskiej wsi – wyjaśnia dr hab. Rakowski.
— Jeszcze 10-15 lat temu, gdy pracownik NGO-su lub korporacji trafiał na wieś i tam zamierzał zamieszkać, napotykał społeczność, która zwykle była dotknięta olbrzymimi problemami społecznymi: bezrobociem, nieopłacalnością zajęć rolniczych, mógł więc z rozmachem realizować swoje „miejskie” projekty. Teraz ta sama osoba trafia na wieś, której mieszkańcy wykonują często dobrze płatne fachowe prace, dorobili się na emigracji, budują domy. Mieszkańcy wsi zyskali nową podmiotowość. Czas dla nowoosadników, którzy migrowali na wieś nie tylko po to, żeby budować siedlisko i otworzyć agroturystykę, lecz także, by realizować swoje bardziej „miejskie” idee społeczne, NGO-sowe projekty, już jest inny — chyba trudniejszy. Mieszkańcy wsi mają bowiem własne, nowe ambicje i są w stanie proponować własne wzory.
Jak Kargul z Pawlakiem
Pierwsze miesiące w nowej wsi. Doskwierał im brak towarzystwa. — Ludzie się tutaj praktycznie nie spotykają, są skupieni na domu i rodzinie. Może nie mają chęci się widywać, a może czasu, bo pracy jest na wsi zawsze za dużo. Sąsiedzka kawa prawie tu nie istnieje — opowiada Katarzyna.
Nie znalazłam wsi spokojnej i wsi wesołej, tylko taką, gdzie żyją Kargule i Pawlaki.
Nowi osiedleńcy sporo energii tracą na sąsiedzkie spory. Domy są trzy, droga jedna. Wydzielono ją z działek. Każda rodzina ma swój kawałek. — Chciałam dowieźć siano traktorem. Usłyszałam, że mam nie korzystać z tej drogi, kiedy jest błoto, bo wtedy ona bardziej się niszczy, tylko pojechać inną. Problem w tym, że tutaj nie ma innej drogi dojazdowej. Zdarza się, że zimą sąsiedzi nie odśnieżają drogi do końca posesji, tylko kończą na domu. Nasz dom jest ostatni, więc w tej sytuacji nie mogę przejechać. Sąsiadka raz stwierdziła, że po co chcę podjechać wyżej, robię jej tylko lód na podjeździe. Nie znalazłam wsi spokojnej i wsi wesołej, tylko taką, gdzie żyją Kargule i Pawlaki. Nie żałuję przeprowadzki, choć gdybym miała drugi raz wybierać, szukałabym miejsca bardziej oddalonego od ludzi.
Po dwóch latach relacje z sąsiadami nieco się ociepliły, co więcej, jedni podpatrują drugich i się inspirują. — Sąsiadka ma kozę. Dotąd trzymała ją na lince zamkniętą w obórce. Nieraz wspominała, że zazdrości mi kóz, takie kontaktowe, a przy tym grzeczne. Jej koza ciągle się zrywa, ucieka do sąsiadów, wchodzi w szkodę. Mówię jej, że kozy to zwierzęta stadne i jeśli nie mają tej potrzeby zaspokojonej, zachowują się gorzej. Koza chodzi teraz na wolności, a sąsiadka zaczęła robić sery.
Choć atmosfery wiejskiej sielanki nie ma, a idylliczny jest jedynie widok na Tatry z balkonu, Katarzyna z partnerem postanowili zostać we wsi i rozwijać siedlisko.
Projekt nowy/a ja
— Współczesna kapitalistyczna gospodarka zawiera wiele niszczących elementów. Ludzie nie wytrzymują tempa życia i decydują się zamieszkać na wsi, nierzadko skuszeni jej idyllicznym obrazem — dodaje dr hab. Rakowski.
— Wieś staje się narzędziem do wyobrażania sobie dobrego i wartościowego życia czy tworzenia projektu biograficznego o nazwie nowy/a ja. Ten obraz wsi odbiega od rzeczywistości, a wręcz jest od niej odłączony, stąd wynikają rozczarowanie nowoosadników — miało być sielsko i czarodziejsko, a jest nowocześnie i postępowo. Te iluzje jednak działają, bo ludzie jadą na wieś. Kto nadąża za przemianami wsi? Z tym mają problem nawet najlepsi antropologowie i socjologowie.