Jak wynika z badania „Jugend in Deutschland 2024”, coraz więcej młodych ludzi w Niemczech deklaruje poparcie dla prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), .
22 proc. RFN w wieku od 14 do 29 lat zagłosowałoby na AfD, gdyby wybory do Bundestagu wystąpiły teraz. To ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu. W 2022 r. na AfD postawiło 9 proc., a w rozwiązaniu roku – 12 proc..
Drugie miejsce z 20 proc. w sondażu zajęła Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna. Kolejne miejsca zajęli Zieloni (18 proc.), Partia Socjaldemokratyczna Niemiec (SPD – 12 proc.), FDP (8 proc.), Lewica (7 proc.), lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW – 5 proc.) i „inne partie” (7 proc.).
25 procent respondentów odpowiedziało „nie wiem”, a 10 procent stwierdziło, że nie pójdzie do urn wyborczych, pisze portal dziennika „Tagesspiegel”.
Niemcy. Skąd czerpią wiedze o polityce młodzi Niemcy
Jako kanały informacyjne o polityce 57 proc. respondentów uważa media społecznościowe. Drugie miejsce zajmują strony internetowe z wiadomościami oraz programy telewizyjne (38 proc.). Ponad 58 proc. respondentów wspierających AfD regularnie korzysta z TikToka.
W ankiecie pytano również młodych ludzi o to, co budzi ich niepokój. Najwięcej osób odpowiedziało, że jest zaniepokojonych inflacją (65 proc.), a następnie pokojem w Europie i na Bliskim Wschodzie (60 proc.) oraz podziałami społecznymi i zmiany klimatycznymi (po 49 proc).
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!