Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna potwierdził w piątek, że Elon Musk zapowiedział udział w konferencji w Krakowie i Oświęcimiu na temat antysemityzmu

Przy tej okazji były minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował w mediach społecznościowych, że zaprosił po tym wydarzeniu Muska, żeby „odwiedził naszych więźniów politycznych w Radomiu i Przytułach Starych”, odnosząc się do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. „Po raz pierwszy od 1989 roku mamy w Polsce więźniów politycznych” – stwierdził. 

Przemysław Czarnek odpowiada krytykom. Trzy języki

Czarkowi zarzucono błąd, jaki popełnił we wpisie. – Śmieją się z pana angielskiego – powiedziała politykowi dziennikarka TVN24 podczas rozmowy w Sejmie. 

Były szef edukacji opublikował nagranie, którym odpowiedział na zarzuty. – Ci, którzy biegle władają językiem angielskim dopatrzyli się jakichś nieprawidłowości w moim komunikatywnym angielskim – mówił, po czym pochwalił się znajomością angielskiego, niemieckiego i włoskiego. 

– Problem jednak w tym, że wy nie myślicie po polsku. Nie myślicie kategoriami interesu narodu polskiego i państwa polskiego. Co widzimy po tym tygodniu jak na dłoni – stwierdził.

Elon Musk w Polsce

O tym, że właściciel Tesli i platformy X Elon Musk weźmie udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz w ramach wydarzenia organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA) poinformował w czwartek Bloomberg.

Andrzej Szejna potwierdził, że Musk zapowiedział udział w wydarzeniu. Poinformował też, że jako wiceszef MSZ będzie obecny na kongresie. „Może będą też inni politycy, przedstawiciele rządu” – dodał. Podkreślił, że ważne jest przede wszystkim samo wydarzenie w kontekście walki z antysemityzmem, rasizmem i hejtem. „Myślę, że to chyba jest powód, dla którego wśród gości zaproszonych, którzy potwierdzili obecność, jest pan Musk” – powiedział Szejna.

„Wszyscy dostrzegają, jak wielkim zagrożeniem dla demokracji, praw człowieka, dla UE jest nacjonalizm, populizm, rasizm, i wszelkie przejawy ksenofobii” – zaznaczył Szejna.

Oskarżenia o antysemityzm

Jak napisał Bloomberg, Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro podczas sympozjum w Krakowie na temat antysemityzmu w internecie, a także w ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady w dniach 22-23 stycznia.

Agencja przypomniała, że Elon Musk już jesienią ubiegłego roku wstępnie zgodził się odwiedzić obóz podczas dyskusji na żywo z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem. Musk mierzył się wówczas z oskarżeniami o antysemityzm, kiedy zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie odpowiadają za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”.

Jego wpis został potępiony przez Biały Dom, a w reakcji szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk przyznał później, że jego wypowiedź była „jedną z najgłupszych rzeczy” jaką zrobił.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version